O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

1B Stravování sportovce v ročním tréninkovém cyklu


Stravování sportovce v ročním tréninkovém cyklu

 

1. Stravování sportovce v nezávodním období
I doba, kdy netrénujeme, patří do našeho ročního tréninkového cyklu. Proto je třeba dodržovat základní pravidla, která nás udrží v dobré kondici a schopné následné tréninkové zátěže. V tomto období dbáme na vyváženost stravy (podíl zastoupení všech živin, vitamínů, tekutin, atd.). Vydatně snídáme, jíme pestře a často v menších porcích (dopolední a odpolední svačiny, první a druhá večeře). Vyhýbáme se živočišným tukům a soleným pokrmům jako jsou salámy a jiné uzeniny, instantní polévky, apod. Velké porce jídla večer hrají velkou roli pro tendenci k ukládání tuků.

2. Stravování sportovce v předzávodní přípravě
V tréninkové zátěži naše energetické nároky prudce stoupají. Tělo je vystaveno vysokému stupni zatížení a proto je velmi důležité naší stravou zajistit dostatečný přísun živin, vitaminů, minerálů a stopových prvků a tekutin. Návodem jak postupovat nám může být ukázka jídelníčku sportovce (kapitola Ukázka jídelníčku sportovce). Z věcí, které stojí za připomenutí:
-zaměřte se na dosažení optimální hmotnosti
-je možný zvýšený příjem bílkovin (nutné pro tvorbu svalové hmoty)
-zvýšené nároky na příjem vitamínů, minerálních a stopových prvků můžeme krýt dostatečným příjmem čerstvého sezónního ovoce a zeleniny (zajistí i dostatek vlákniny ve stravě)

3. Stravování sportovce v závodním období a přímo v soutěži
Jako návod správného způsobu stravování nám může sloužit jídelníček uvedený v kapitole Ukázka jídelníčku pro sportovce.
Stravování při badmintonovém turnaji je nesnadný úkol. Vzhledem k velkému počtu zápasů a krátkých přestávek mezi nimi (liší se podle turnajů a úrovně výkonnosti hráče), je někdy velmi obtížné, najít si dostatek času pro dodržení zásad správného stravování. Některé věci však můžeme udělat všichni:
1. začněte den vydatnou snídaní – nezáleží na tom, jestli máte po ránu na jídlo chuť nebo ne. Každý by se měl přinutit ráno snídat. Ujistěte se, že je vaše snídaně lehká a bohatá na cukry (budou se hodit jako rychlý zdroj energie).
2. během celého dne byste neměli zažít pocit hladu. Jezte ovoce, malé a lehké svačiny, sladké tyčinky v průběhu celého dne. Pozor! Ovoce a zelenina obsahují vlákninu, která v těle zhoršuje vstřebávání živin a následně snižuje váš sportovní výkon. Nejezte tedy ovoce a zeleninu ve velkém množství (nebo 4hod. před a 4hod. po výkonu)!
3. pokuste se najít si čas na lehký oběd (těstoviny, rýžový nákyp, apod.). Poslední velké jídlo bychom měli sníst cca 2 – 3 hodiny před zápasem. Nemáte-li čas na klasický oběd, snězte alespoň polévku (nejlépe zeleninový nebo drůbeží vývar).  
4. vyhněte se všem sytým a těžko stravitelným jídlům.   
5. dodržujte striktně pitný režim po celý den!
6. nikdy nevynechejte večeři po turnaji. Potřebujete doplnit všechny živiny, které jste během dne spotřebovali.




Doporučit:


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS