Cukry (sacharidy)
Sacharidy patří k nejrychleji využitelným zdrojům energie. Naše tělo si je ukládá ve svalech (svalový glykogen) a v játrech (jaterní glykogen). Určité množství sacharidů je neustále přítomno v naší krvi. Nedostatek krevního cukru se projevuje tak zvanou hypoglykémií. Její projevy snadno rozpoznáte (ztráta orientace, diskoordinace, ztuhnutí lícních svalů). Jde o velmi častý jev a každý si ho určitě někdy při náročném tréninku nebo zápase zažil. Jedinou pomocí je okamžité dodání cukrů (snězte něco sladkého). Při akutním nedostatku cukrů (zásoby ve svalech i játrech jsou vyčerpány) tělo začne získávat energii z tuků. Nezbytnou hladinu cukrů v krvi však tělo nahrazuje přeměnou bílkovin na glukózu (cukr). Což je velmi nežádoucí jev, protože při něm dochází k úbytku například svalových bílkovin (důležité pro tvorbu svalové hmoty). I proto je velmi důležité přijímat v potravě dostatečné množství cukrů.
Příjem cukrů:
Při běžném stravování dáváme přednost složeným cukrům (všechny potraviny obsahující škrob nebo glykogen). Z celkového denního příjmu potravy by cukrů mělo být 55 – 60%.
(Vrcholoví)sportovci přijímají sacharidy v podobě jednoduchých cukrů. Jejich množství by mělo být 300 – 400g (i více) za den. Výhoda jednoduchých cukrů spočívá v jejich velmi rychlém přenosu do krve a tělo tak může použít cukry jako „palivo“ nebo si je uložit do zásoby do svalů.
Pozor! Při naplnění všech potřebných zásob, začne tělo cukry přeměňovat na tuky, které ukládá jako podkožní tuk. Proto množství cukrů, které sníte, přizpůsobte vaší fyzické aktivitě (náročnější trénink = více cukrů v potravě).
Cukry přijímáme spolu s dostatečným množstvím vitamínů B a C, železa (Fe), hořčíku (Mg) a zinku (Zn).
Zdroj cukrů:
Složené cukry - luštěniny, obiloviny, rýže, brambory, vláknina je obsažena v celozrnných výrobcích, luštěninách, ovoci a zelenině
Jednoduché cukry - sladkosti, bonbóny, zákusky, ovoce. Při běžném stravování se jim snažíme vyhýbat!