Aby měl trénink - dlouhodobá, cílená příprava na výkon - žádoucí účinek, je třeba dodržovat několik základních principů. Mezi základní principy tréninku patří princip všestrannosti, systematičnosti, dynamičnosti, cykličnosti, princip variabilnosti obsahu a princip individualizace.
Už první slovo názvu této kapitoly asociuje pevné základy, nosné sloupy, stěny či jednotlivé cihly. Celistvá stavba se rozpadá do tzv. cyklů, jež jsou tradičně rozlišovány tři: Makrocykly (MC) - jednotkou jsou zde roky, Mezocykly (MZC) - jednotkou jsou zde týdny a Mikrocykly (mC) - jednotkou jsou zde dny.
Největším cyklem je, zpravidla roční, makrocyklus; jinak též roční tréninkový cyklus (RTC). Dělí se na čtyři tréninková období: 1) Přípravné, 2) Předzávodní, 3) Závodní a 4) Přechodné.
Úkoly: 1) Všeobecný rozvoj pohybových schopností, především kondičních 2) Rozšiřování pohybových dovedností. Především se zde uplatní obecné tréninkové prostředky, čím vyšší je sportovní úroveň konkrétního badmintonisty, tím bude vyšší podíl speciálních tréninkových prostředků v přípravném období.
Úkoly: Spojení všeobecně rozvíjejícího a speciálního tréninku Prostředky: Zařazování speciálních cvičení, která jsou kombinována s cvičeními všeobecnými. Na konci tohoto období můžeme sehrát první turnaje přípravného charakteru.
Úkoly: Dosažení optimální formy, „vrcholné období" roku - příprava k závodům, rozvoj a stabilizace speciálních pohybových schopností Prostředky: Speciální příprava převažuje nad obecnou.
Úkoly: Odpočinout si po náročné sezóně a nabrat síly do sezóny další. Prostředky: Aktivní odpočinek - nikoliv „na gauči s dálkovým ovladačem od televize v ruce", ale všestranná, pestrá příprava
Zpravidla čtyřtýdenní období s konkrétními úkoly (v závorce jsou uvedeny hlavní cíle, dle jednotlivých mezocyklů): 1) Základní (obecná příprava), 2) Předzávodní (speciální příprava), 3) Vylaďovací (technické, taktické), 4) Závodní (utkání), 5) Kompenzační (regenerační)
Za základní sportovní mikrocyklus je zpravidla považován jeden týden. Obdobně jako u mezocyklů můžeme odlišovat mikrocykly: 1) Přípravné, 2) Závodní, 3) Zotavovací, 4) Přechodné
Tréninková jednotka je cihla každého domu sportovního výkonu, naší snahou je, aby tato cihla byla pevná a pokud možno i zlatá; „zlatá tréninková jednotka" je základem k možné budoucí zlaté medaili. Důležitá je především variabilita tréninku!
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS