Držení rakety je pro badmintonistu totéž jako pro matematika číslice - bez držení to zkrátka nejde.
Způsobů držení rakety je hned několik, pro začátečníky je nejvhodnější způsob univerzální. Při něm by se vám neměl nikdo posmívat, že držíte raketu jako prase kost - hned na první pohled bude zřejmé, že „víte, jak to držet"; o tom „jak se k tomu postavit" se dočtete následující kapitole.
Jak raketu uchopit do univerzálního držení? Jste-li pravák, vezměte raketu do levé ruky za krček (část rakety mezi hlavou a rukojetí) a natočte jí tak, aby směřovala rovnoběžně se zemí a kolmo proti vám. Potom pravou rukou uchopte rukojeť jako když někomu podáváte ruku - univerzální držení je rázem na světě. Pokud natáhnete ruku s raketou před sebe, měli bystě vidět rám rakety a nikoliv výplet.
Univerzální držení rakety
Lze doporučit, aby ukazováček byl mírně „předsazený". Obecně platí, že čím blíže krčku držíte raketu, tím větší cit pro míček máte - především začátečníkům lze tento úchop na začátku rukojeti jen doporučit. Toto „zkrácené" držení ovšem používají často i profesionální hráči, a to hráči v párových disciplínách, zejména ženy. Kromě výše zmíněné výhody „větší kontroly" získáte s kratším držením i rychlejší švih, hlava rakety se pohybuje po kratší dráze - rychlost a přesnost je v párových disciplínách základem k úspěchu.
Zkrácené držení v praxi - Lilyana Natsir (Indonésie), dvojnásobná mistryně světa ve smíšené čtyřhře; dále si všimněte mírně předsazeného ukazováčku.
Kromě univerzálního držení můžeme ze základních způsobu držení rakety rozlišovat ještě držení „plácačkovité" a bekhendové.
Na plácačkové držení rakety nedá dopustit moje maminka, podobně jako pro většinu začátečníků je pro ni tento způsob držení rakety nejpohodlnější. Plácačkové držení „získáte" tak, že položíte raketu na zem, uchopíte za rukojeť a zvednete ji, aniž byste ji jakkoliv natáčeli. Pokud natáhnete ruku s raketou přímo před sebe, měli byste vidět výplet; u univerzálního držení byste měli vidět rám rakety.
Ovšem ne vždy vede plácačkovité držení k úspěchu...
S tímto držením se pravděpodobně nejsnáze trefíte do míčku, neboť před úderem není třeba raketu nijak natáčet - ovšem šampióni se z vás nestanou. Ale abych plácačkovité držení jen nehanil - toto držení je praktické při „sklepávání" míčů na síti ve forhendovém rohu, případně v drajvových výměnách.
Posledním zde popsaným způsobem držení rakety bude držení bekhendové. Jak již z jeho názvu vyplývá, je to držení sloužící plně k jedinému účelu - váš bekhend by měl být delší, rychlejší a přesnější. Základem tohoto držení je dominantní úloha palce, který se posune na horní plochu rukojeti, ostatní prsty se upořádají proti palci, tak aby se jeho síla při působení na raketu maximálně využila.
Tři obrázky bekhendového držení - palec je v „opozici" proti dalším prstům
Lilyana Natsir (Indonésie) předvádí nejen správné bekhendové držení, ale navíc „přidává" správné odehrání míče na síti - jde proti míčku a hraje jej proto v dostatečné výšce
Několik poznámek na závěr kapitoly
1) Držte rukojeť uvolněně a před zahrávání úderu ji stiskněte - to platí především u silových úderů (smeč, drajv). Naproti tomu údery od sítě a na síti by měly být hrány pouze „z prstů", s citem pro míč.
2) Poté, co zvládnete univerzální držení, začněte raketu v dlani „natáčet". Rovněž pootočením zápěstí získáte několik dalších možností zasažení úderu.
3) Tloušťka gripu (omotání rukojeti) hraje při držení rakety nezanedbatelnou roli. Grip - ať už froté či klasická omotávka - by měl být především pohodlný, měl by „sednout do ruky". Platí totéž, co pro pěkné dívky - neměl by být ani příliš tlustý, ani příliš tenký.
Ale i délka omotávky může být různorodá - Ingo Kindervater (Německo) má žlutý grip namotaný až k téměř k hlavě rakety...
... zatímco modrý grip žlutého Lin Dana (Čína) končí ještě před koncem „omotávacího území"...
... a to měl Dan grip i kratší.
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS