Dítě není malý dospělý – k dítěti musíme přistupovat přiměřeně k věku, pohlaví, fyzickému a duševnímu vývoji, pohybovým schopnostem atd. Jinými slovy – pokud bude u dospělého, vrcholového hráče důležité, jak danou úderovou kombinaci zahraje či kolik kilometrů v přípravě naběhá, u dětí bude rozhodující, zda je sportování baví, těší a zda u sportu – a nejlépe u badmintonu – zůstanou i za pět, deset let či dokonce po celý život.
Hlavní úkoly motivace můžeme najít dva – zažít něco, na co budou děti vzpomínat (prožitková rovina) a porovnávat svou výkonnost s ostatními a pokud možno vítězit (rovina výkonnostní).
Z malého hošíka, který unesl stéblo trávy…
Důležitým, i když často opomíjeným faktorem je odlišnost kalendářního (datum narození) a biologického věku. Pokud je někdo biologicky výrazně starší, hovoříme o jedincích akcelerovaných, výrazně mladší hráči jsou zpomalení; nezaměňujte retardaci biologickou a psychickou, to jsou zcela odlišné kategorie.
… se stal jeden nejvyšších (191cm) a nejlepší hráčů světa, který unesl tíhu odpovědnosti a za stavu 1:1 získal Číně ve finále Thomas Cupu 2008 důležitý druhý bod. Gratulace, které Bao Chunlai (Čína) na této fotografii přijímá byly tedy více než zasloužené.
Dlouhodobě ideální je stav vývojově normální, kdy se biologický věk rovná věku kalendářnímu. V juniorských kategoriích se ale převážně prosazují hráči akcelerovaní; jedním dechem lze ale dodat, že u mnohých z těchto juniorských hvězd dojde často k tzv. syndromu vyhoření.
U sportovní přípravy dětí můžeme rozlišovat tři základní cíle:
1)Nepřetěžovat děti, a to jak po stránce fyzické (hrozí skolióza páteře, předčasná osifikace kostí či únavové zlomeniny), tak po stránce psychické (hrozí frustrace, pocity úzkosti, po nenaplnění touhy do mladého hráče vkládané se mohou dostavit až pocity deprese).
2)Vytvořit vztah ke sportu – ne každý se může stát olympijským šampiónem, neméně záslužné je, pokud se z mladého badmintonisty stane hráče, který si i po třiceti letech půjde dvakrát týdně zahrát a přivede k badmintonu své děti.
3)Budovat základy pro budoucí trénink, a to jak základy kondiční, tak základy technické a v neposlední řadě například i základy hry fair-play.
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS