O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Technika pohybu po kurtu

Stejně jako učení, dělá dobrý pohyb skutečné mistry. Vzhledem k tomu, že o dobře zahraném a tedy úspěšném úderu rozhodují setiny a centimetry, je pohyb po kurtu pro badmintonistu stejně důležitý jako pro pyromana zápalky či neplavce záchranný kruh. Dobrý hráč má dobrý pohyb, výborný hráč má výborný pohyb.

Účelnost. Toto slovo nejlépe charakterizuje ideální pohyb po kurtu. Není třeba na každý úder běžet nejrychleji, není třeba po každém úderu se vracet na střed kurtu. V ideálním případě by hráč měl vydržet běhat od začátku zápasu (či dokonce turnaje) tak, aby byl u každého míčku včas.

Do tohoto obecného úvodu patří čtyři základní zásady dobrého pohybu:

1) Výchozí postavení, postavení na středu kurtu není univerzální - každý hráč je individualita a především na každý míček musíme zaujmout jiné postavení. V jiné pozici budeme očekávat soupeřovu smeč (dále od sítě), v jiné budeme vyčkávat, co zahraje soupeř z našeho kraťasu zahraného těsně za síť (blíže k síti).

2) Spíše než série dílčích pohybů „střed - úder - střed - úder", by měl být pohyb vázaný a plynulý, hráč by měl využívat získané rychlosti z pohybů předchozích a převádět ji do pohybů následujících; nikoliv tedy, že hráč vyrazí na úder, po úderu se zastaví, vyrazí na střed, kde se zastaví, vyrazí na další úder atd., než se únavou zastaví definitivně a už nevyrazí.

Dokonalé navázání pohybu - pokud není čas je třeba vynechat střehové postavení a přeběhnout ze zadní části kurtu k síti; i Lin Dan tento pohyb dokázal ocenit (viz pozadí za kurtem).
3) Vázaný pohyb má jednu výjimku, a tou je první krok, kdy vyrážíme ze statického postavení a není tedy na co navazovat (podávající dělá první krok v reakci na soupeřův return, přijímající reaguje na podání). Pokud podáváte, můžete si před prvním krokem, který by měl být „tím nejrychlejším, který hráč dovede", pomoci „poskočením" či alespoň „zapružením" kotníků, ještě o něm bude řeč.

4) Míček bychom měli zahrávat pokud možno v „klidovém postavení", kdy máme dostatečný čas pro nápřah a správné provedení úderu.

Několik poznámek
1) Pohybujeme se pokud možno vždy čelem k soupeři! Pokročilejší hráči jsou schopni soupeře periferně vnímat - zády k soupeři není schopen vnímat soupeře nikdo.

2) Typickým pohybem při badmintonu je „krok - sun - krok", pokud ale máte překonat dlouhou úhlopříčku nebo pohyb delší než čtyři kroky, je obvykle výhodnější běžet; pokročilejší hráč se snaží využívat detailů, v případě potřeby nebude například klást nohu vedle nohy, ale kousek za ní - dojde tedy k překřížení nohou a tím i k delšímu výslednému kroku.

3) Samozřejmě je nutné pohybovat se rychle, ale rychlost není vše, příliš rychlým pohybem na jehož konci je „pasivní čekání" na míček, jen plýtváme silami - na první místo proto řadíme účelnost.

4) Pohybujeme se narovnaní, raketu nevláčíme za sebou, ale před sebou.

5) Správná koordinace musí být znát v každém vašem pohybu. Všimněte si, že čím lepší hráč, tím koordinovaněji a na první pohled ladněji vypadají jeho pohyby, pochopitelně výjimky se najsou.

6) „Dlouhé skoky" i „drobné cupitání" jsou špatně - dobré je najít ideální pohybový vzorec. Jistě, „pohybový vzorec" je fráze, ale zde by mohl vypadat následovně: Správné střehové postavení + správný první krok + správný pohyb k míči + správný poslední krok + návrat do výchozího postavení = správný pohyb.

7) Tento pohybový vzorec by měl být konstantní, stále stejný. Přesně hrající hráč má i přesně stejný pohyb.

8) Dobrý pohyb je výsledkem dobré kondiční přípravy - kdo vydrží nejrychleji a nejdéle běhat, obvykle vítězí.

Ač má Chong Wei Lee (Malajsie) možná nejlepší pohyb na světě, i jemu se stane, že někdy musí k míčku pořádně pospíchat, natáhnout se, jak nejvíce to jde a stejně to nestačí. 

Doporučit:




Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze




O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS