O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Navštívili jsme: Sportcentum Avion

Sportovní centrum situované poblíž nákupního centra Letňany v Praze nabízí hned sedm badmintonových kurtů, prodej badmintonových potřeb a možnost dalších sportovních aktivit. Pozor ale na zrádný povrch tenisové haly!

Hala pro temperamentní badmintonisty

Avion jsme navštívili společně s Miloslavem Beznoskou (hráčem ligového oddílu SK Prosek Praha) v neděli 22. července mezi 20. a 21. hodinou. Oficiální webové stránky vyvedené v jasně oranžových barvách nabízejí stručný úvodní textík a přehled aktivit, nejužitečnější je přitom pravý boxík s kontakty pro telefonickou či e-mailovou rezervaci, adresou haly a přehlednou mapkou. Provozovatel upozorňuje na výjimečnost svých hal pro průsvitné stropy zajišťující přísun světla během dne, "důmyslnému" osvětlení a sympaticky také zdůrazňuje přístupnost areálu pro handicapované sportovce. Slabším dojmem působí sekce Aktuality, kde je poslední zpráva datována 12. února. V sekci věnované tenisu najdeme také starší fotografie haly, která byla předělána na badmintonovou, badmintonová sekce pak mylně inzeruje pouze 4 kurty s povrchem Taraflex. Přehledně je uvedená i cena, která se liší podle hodiny – mezi 8-15 h stojí kurt v Avionu 200 Kč, od 15 do 20 h zaplatí hráči 250 Kč, od 20 do 22 h pak 230 Kč. Poněkud varovně pro lepší badmintonisty může znít informace, že má strop v nejvyšším místě pouze 7,5 metru. Na stránkách se píše: " Strop tvarovaný do elipsy má v nejvyšším místě 7,5 metru, aby i těm nejtemperamentnějším hráčům zajistil dostatek prostoru," ale na pohodlnou hru s možností vysokých lobů a obranných úderů je potřeba větší výšky.

Rezervace? Pouze telefonicky

Webová prezentace Avionu je docela přehledná, stručná a informativní. Prospělo by jí určité vyčištění a aktualizace jednotlivých sekcí. Záporem rozhodně je absence online rezervačního systému, který lze dnes považovat za standard. Telefonická rezervace nicméně proběhla v pořádku, nebyl problém si objednat kurt i necelé tři hodiny před začátkem hraní, a tak jsme s Michalem vyrazili na "průzkum terénu". Najít tělocvičnu pro nás nebyl obtížný úkol zejména proto, že už jsme ji mnohokrát v minulosti navštívili. Její okolí každopádně činorodého sportovce inspiruje: cestou k hale projíždí či prochází kolem bazénu, hokejového stadionu, naproti hale se nachází aréna pro Skydiving a hned vedle také šermířská hala a konkurenční Sportcentrum Praha. Sám Avion má pro sebe menší parkoviště s necelými 20 místy, auta, která se nevejdou, pak mohou zastavit u cesty. Pro ty, kdo přijedou městskou hromadnou dopravou – připravte se na trochu delší "pochod" od zastávky, z hlavní silnice je to kus cesty.

Uklizeno a čisto

Přes útulnou recepci jsme se vydali do šaten. Pánská šatna není zrovna největší – stěží si představit, jak se v ní ve frekventované hodině tísní více než deset osob (a to se může stát snadno); či jak se větší množství mužů prostřídá u pouhé dvojice sprch. Naproti lavičkám se nacházejí skříňky, využívající systému desetikorunové zálohy za zamčení. Chybělo nám ale upozornění, aby si hráči nenechávali uvnitř cenné předměty, a nějaká možnost uložení do trezoru či na recepci. Potěšujícím faktem byla čistota nejen v šatnách, ale i na toaletě a v celém interiéru Sportcentra Avion. Stejně tak jsme kvitovali uklizenou hrací plochu v samotné hale. Čtyři kurty jsou rozmístěny v řadě vedle sebe, po pravé i levé straně zajišťuje v létě větrání otevřené okno. Okolo kurtů je relativně málo prostoru, takže se hráči jen stěží mohou před hrou rozcvičit za kurty, aniž by tím překáželi právě hrajícím. Věci a unavená těla je možné složit na lavičky, jejich počet by ale určitě mohl být větší.

Podlaha na jedničku, strop už nikoli

Při hře nás potěšil povrch kurtů – gumová podlaha neklouže a díky tlumení dopadů je šetrná i ke kotníkům. V hale jsou pouze badmintonové čáry a kurty jsou modře vybarvené. Velký kontrast vůči základní žluté barvě podlahy pomáhá určit, jestli míč skončil ve hřišti nebo v autu. Velmi dobře jsou řešená světla: zářivky jsou rozmístěny v pruzích v prostoru mezi kurty, takže při hře neruší a nehrozí, že hráč ztratí míč z dohledu při pohledu "do světel". Díky velkému množství přirozeného světla působí hala velmi jasně. Ne vše je ale perfektní: světle šedá barva stěn není vůči bílým badmintonovým míčkům vůbec kontrastní a ty se tak ve vzduchu ztrácejí. Ještě o něco horší je to při pohledu vzhůru do střechy. Pro hru nejnepříjemnějším faktorem je ovšem relativně nízký strop, který ještě snižuje velké množství konstrukcí. Při základní rozehrávce jsme museli hodně upravit křivku vysokého podání či klírů, abychom neustále netrefovali některou z mnoha překážek – pro plnohodnotný a ničím nerušený zážitek ze hry by bylo potřeba ještě pár metrů navrch. Nedostatkem je také akustika: zvuk se v hale velmi rozléhá a při větším počtu lidí se hráči moc neuslyší.

Umělá tráva – badmintonová kuriozita

Čtyřkurtová hala v Avionu nabídla obstojný herní zážitek. Při procházení celého areálu jsme si ale prohlédli i druhou tělocvičnu, v níž si mohou zájemci objednat badminton – a musíme výrazně zvednout varovný ukazovák. Tato tříkurtová hala je totiž původně tenisová a badmintonové kurty jsou v ní postaveny na umělé trávě! Takřka neuvěřitelná věc, kterou pravděpodobně nikde jinde v ČR neuvidíte, se bohužel hodí opravdu nejvýše jen k udivenému koukání: hrát se na klouzavém a hrubém povrchu nedá, tedy pokud nechcete riskovat odřeniny a možné zranění. A kdo se ke hře přece jen odhodlá, musí se vyrovnat také s faktem, že se tu otevírá okno za kurty – takže z jedné strany kurtu nejsou vůbec vidět míče pod a lehce nad úrovní pásky (drivové výměny jsou tak skoro nemožné). Kdo touží po adrenalinovém zážitku, může to zkusit, jinak ale vřele doporučujeme u obsluhy při rezervaci upřesnit, do které haly chcete jít hrát. Doufejme, že provozovatel brzy dostane rozum – ostatně i slova ochotné recepční o tom, že si lidé stěžují (z pochopitelných důvodů) jsou jasným signálem, že tohle nebylo dobré rozhodnutí.

Zatrénujte si s koučem

Po rychlém osprchování (dvě sprchy mají klasickou baterii a umožňují regulovat teplotu vody) jsme věnovali pozornost ještě dalším službám. I v pánské šatně se najde alespoň menší zrcadlo, vysoušeč vlasů je možné si půjčit na recepci. Na dveřích tělocvičny se najde upoutávka na individuální hodiny s Pavlem Drančákem st., na přímý dotaz nám recepční ochotně nabídla i další trenéry – Michala Turoně, Pavla Drančáka ml. či Šárku Drančákovou. Z diskuse nad cenami a obsazeností haly vyplynulo, že lidé takřka výhradně chodí mezi 17-22 hodinou – možná tedy námět pro nějakou slevovou akci či jiné aktivity? Zatím v tomto směru v Avionu nic neprobíhá. V rychlosti jsme si prohlédli i nabídku badmintonového a tenisového vybavení, které je možné v recepci zakoupit, pro hráče čekající na svou hodinu či na spoluhráče v šatně pak může být kladem příjemné posezení u trojice stolů s možností sledovat televizi či prosklenou stěnou dění uvnitř haly.

Ze Sportcentra Avion jsme odcházeli s rozporuplnými dojmy. Čisté prostředí, zdvořilá a příjemná obsluha i dobrý povrch patřily k hlavním kladným bodům naší tréninkové hodiny. Ale Avion zároveň trochu bojuje s prostorem a viditelností míčků. A kdo nějakým omylem skončí v tenisové hale, může na příjemný badmintonový zážitek rovnou zapomenout.

Galerie k článku


Zobrazit celou galerii obsahující 11 obázků »

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [16.09.2012]

Diskuze k článku

10.04.2016 21:56
Aleš
A je to ještě mnohem horší. V podlahách jsou neuvěřitelně velké díry a ze stropu kape voda. Paní v recepci nám řekla, ať si to utřeme, a pokud se nám to nelíbí, máme jít jinam. Tak jsme šli. Této herně se určitě vyhněte obloukem. Autorům článku bych doporučil opětovnou návštěvu a korekci celého článku, aby odpovídal dnešní realitě.
30.05.2015 21:00
Jakub
Článek byl psán asi před třemi roky- za tu dobu se toho hodně změnilo! Svoje zážitky vám budu vyprávět od příchodu do haly až do mého odchodu z haly. Cestou do haly jsem zjistil že jsem si zapomněl míče, zeptal jsem se tedy paní recepční jestli by mi něaký nepůjčila. Recepční mi ukázala starý ohraný míč, rozhodl jsem se tedy že si raději koupím nový. ŠOK! Cena jednoho plastového míče byla 65 korun! Koupil jsem si ho, ikdyž to byl nejdražší míč se kterým jsem hrál. Ale co bych na podporu badmintonu neudělal:-) . Přišel jsem do haly a první co jsem viděl byl nízký strop. Po prvotním rozspinkání jsem zjistil že alespoň na kurtech 1 a 2 jsou v podlaze díry překryté jen badmintonovým kobercem HRŮZA! Když jsem odehrával vysoké míče v zadní části kurtu odhalil jsem další nedostatek- průsvitná střecha nepříjemně svítí do očí. Hlavně kdy svítí slunce je to velice nepříjemné. Z haly jsem odcházel sklamán a odhodlán že už jsem nikdy nepřijdu!
26.11.2012 03:28
Arda
Jste idioti, hulve1ti a bhedelzoned tupci! Take9 mně vaded kouřened, ano, ale ještě vedce mi vaded sprejerstved a ničened veřejne9ho majetku to považuji za jeden z projevů nejvyššed demence a bhedelzonosti. Jste banda blbců, ktere1 ničed veřejnfd majetek a naše města!!! A nejen v Jihlavě (kde jsem si toho přednostně všiml), ale i jinde, v Praze atd.Měli byste se stydět a měli by ve1s zavředt za to co dělate! Zaplatit tu škodu a 300 hod. veřejně prospěšnfdch praced je totiž pro sprejery moc me1lo.Naše města se snažed zvelebit sve1 fazemed a vy, vypatlanfd mozky, přijdete se sprejem a zničedte ho. Styďte se, styďte se, styďte se!Doufe1m, že se ve1m rozsvedted v hlavě.
22.10.2012 20:54
petr v.
Jo už jsem to někde viděl. Člověk si při hře aspoň pokecá srozumitelněji.. :)))
22.10.2012 19:28
Martin
S tou akustikou pravda, ono by tohle potřebovalo více hal. Ale řešitelné to je - viz. http://www.akusticka-pena.cz/novinky/zlepseni-akustiky-v-tenisove-hale

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Navštívili jsme: Spoje Praha

Tělocvična v žižkovské ulici Na Balkáně nabízí pět kurtů na kobercích a mimořádně vysoký strop. V poněkud zašlém prostředí se nabízí vedle vlastní hry i možnost individuálních tréninků či hodin pro děti, hala má i kvalitní ...

Navštívili jsme: hala Sprint

V příjemném prostředí haly Sprint v areálu Bobycentra v Brně nám ke spokojenosti ze hry nescházelo takřka nic. Velká a moderní tělocvična je doplněna odpovídajícím zázemím, příjemná obsluha si věděla rady i s odpovědí na zvídavé ...

Navštívili jsme: Sportcentrum Step

Sportcentrum v pražském hotelu Step je rozsáhlý areál, kde kromě badmintonových kurtů najdete i kurty tenisové, bazén a řadu dalších aktivit. Mezi jeho lákadla vedle pestrosti sportovního vyžití patří také kvalitní zázemí.

Navštívili jsme: Yonex Aréna

Badmintonová hala mistrovského celku extraligy TJ Sokol Veselý Brno Jehnice je otevřená i pro amatérskou veřejnost. V tělocvičně na okraji Brna najdeme pět kurtů a postupem času dobudované zázemí.

Navštívili jsme: Hector Sport Centre

Hala Hector v pražských Malešicích je jednou z nově otevřených. Pět badmintonových kurtů má vynikající zázemí, vedle toho si mohou zájemci zaposilovat nebo zkusit tenis a squash. Testování ale odhalilo dvě nepříjemné chyby...

Navštívili jsme: Sportcentrum Kuklenská

Jedna z nových badmintonových hal v Brně, Sportcentrum Kuklenská, nás nadchla čistým prostředím, ale i aktivním přístupem provozovatelů. Kdo hledá badmintonovou halu, kde "to žije", návštěvou Kuklenské neprohloupí.


Tagy: test haly, avion


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS