Řada našich hráčů se účastní mezinárodních turnajů a snaží se uspět v konkurenci dospělých či juniorských hráčů z celého světa. Tu a tam se ke čtenářům dostanou izolované výsledky, ale vyznat se v tom, jakou hodnotu ten či onen úspěch má, není snadné. Pojďme si představit několik úrovní světových a evropských žebříčků a vyzdvihnout naše hráče, kteří si na nich vedou nejlépe.
BWF World Ranking – světový žebříček
Základem je pochopitelně světový žebříček, který spravuje BWF, tedy Badminton World Federation, vrcholný světový badmintonový orgán. Z našich mužů je v současnosti nejvýše Petr Koukal na 56. místě ve dvouhře, dále najdeme na 85. místě Jana Vondru, 123. je Pavel Florián, 156. Tomáš Kopřiva, 167. Jakub Bitman, 230. Jan Fröhlich, 345. Lukáš Zevl, 513. Petr Jelínek, 539. Ondřej Kopřiva, 558. Milan Ludík a 684. Pavel Drančák.
Mezi ženami je na tom nejlépe Kristina Ludíková, která drží 48. místo na světě, další naše hráčky jsou ve velkém odstupu: Zuzana Pavelková je 266., Lucie Havlová 274., Dominika Koukalová 295., Miroslava Vašková 316., Martina Benešová 329., Kateřina Tomalová 445., Lucie Černá 454. a Adéla Molnáriová 477.
V párových disciplínách je světový žebříček organizován odlišně od českého – uvádí vždy pořadí celého páru a nikoliv jednotlivých hráčů: přece jen, ve světové konkurenci nedochází k tak častým změnám partnerů pro párové disciplíny. Z našich si ve světové konkurenci vedou nejlépe Tomáš a Ondřej Kopřivové, kteří jsou na 70. místě ve čtyřhře mužů. Dále jsou 269. Jakub Bitman s Pavlem Drančákem, 289. místo patří Josefu Rubášovi a Jaroslavu Sobotovi, 380. je Jiří Provazník s indonéským spoluhráčem Viki Indrou Okvanou.
Mezi ženami je nejvýše v deblu Kristina Ludíková, která odehrála dva turnaje spolu s vietnamskou spoluhráčkou Le Ngoc Nguyen Nhung a dostala se na 156. místo, dále v žebříčku najdeme benáteckou dvojici Kateřina Tomalová – Gustiani Megawati Sari na 175. místě, Alžběta Bášová se Šárkou Křížkovou jsou 223., Lucie Havlová se Zuzanou Pavelkovou 283.
V mixu je nejvýše Šárka Křížková, která hraje se slovenským partnerem Jarolímem Vícenem, patří jim 218. místo. Ondřej Kopřiva s Miroslavou Vaškovou jsou 249., Lukáš Zevl s Lucií Havlovou 267.
Kompletní žebříčky BWF najdete na této adrese.
Badminton Europe Circuit Ranking – evropský žebříček
Evropský žebříček jako takový neexistuje, respektive pořadí evropských hráčů vzniká abstrakcí z žebříčku světového (jedničkami jsou tedy aktuálně Peter Hoeg Gade, Pi Hongyan a páry Boe-Mogensen, Vislovová-Sorokinovová a Nielsen-Pedersenová). Vedle kompletního světového žebříčku však funguje evropský žebříček "circuitový", který shrnuje získané body z evropských mezinárodních mistrovství, které nejsou zařazeny do elitní kategorie Super Series – tedy např. mezinárodní mistrovství Polska, Rumunska, nebo i České republiky. V circuitovém žebříčku si Češi tradičně vedou lépe a potvrdí to i pohled na aktuální pořadí:
Ve dvouhře je nejlepší Jan Vondra na 10. místě. Do první stovky se ještě vejdou 20. Petr Koukal, 31. Pavel Florián, 43. Tomáš Kopřiva, 65. Jakub Bitman a 92. Lukáš Zevl. Mezi ženami je Kristina Ludíková na 69. místě, ve stovce je ještě 74. Zuzana Pavelková, 83. Dominika Koukalová a 84. Lucie Havlová.
V deblu jsou Tomáš a Ondřej Kopřivové na 16. místě, Jakub Bitman s Pavlem Drančákem 85., Alžběta Bášová se Šárkou Křížkovou okupují 50. místo, Šárka Křížková je také s Jarolímem Vícenem na 37. místě v mixu (Lukáš Zevl s Lucií Havlovou jsou 65.).
Kompletní Badminton Europe Circuit Ranking najdete na této stránce.
European Junior Ranking – žebříček juniorů
Na juniorské úrovni nenajdeme žebříček světový, ale pouze evropský. Do něj jsou navíc zařazeni pouze hráči, které nominují národní svazy sdružené v Badminton Europe – tedy členové juniorských reprezentací. V juniorských žebříčcích se nám tradičně daří obsazovat přední příčky a jinak tomu není ani v aktuální sezóně 2009/2010:
Ve dvouhře mužů je Lukáš Zevl na 7. místě, do padesátky se ještě vejde 27. Milan Ludík, 33. Vojtěch Šelong a 43. Ondřej Král. Mezi ženami je Lucie Havlová na 17. místě, Zuzana Pavelková 25., Kateřina Tomalová 37. a Alžběta Bášová 49.
Žebříčky párových disciplín jsou organizovány stejně jako ty české – soutěží tedy individuality a ne jednotlivé dvojice. Mezi muži je nejlepší 51. místo Iva Stoklase, mezi ženami je Kateřina Tomalová 20., Zuzana Pavelková 27., Lucie Havlová 31. a Alžběta Bášová 48. A konečně ve smíšeném žebříčku mixu si velice dobře vedou Lukáš Zevl s Lucií Havlovou, kteří jsou na aktuálním 7. místě, dál najdeme 20. Alžbětu Bášovou a 42. Tomáše Skálu.
Kompletní evropské juniorské žebříčky si můžete stáhnout na této stránce.
Procházku světovými a evropskými žebříčky uzavřeme malým resumé. Na nejvyšší světové úrovni jsou naši hráči schopni dosáhnout na první stovku, ti nejlepší (Petr Koukal, Kristina Ludíková, bratři Koukalové) na pomezí první padesátky a tedy na hraně mezi kvalifikací a účastí v turnajích Super Series. V evropském circuitovém žebříčku dokážeme atakovat i přední místa (pravidelně zejména Jan Vondra, který se loni probojoval i do circuitového finále pro šest nejlepších), evropské turnaje jsou zároveň příležitostí ke sbírání zkušeností mezi dospělými i pro naše nejlepší juniory. A v žebříčcích juniorského circuitu můžeme být díky pravidelné účasti a dobrým výkonům špičkových individualit (letos zejména Lukáš Zevl a Lucie Havlová) i v první desítce a pravidelně mezi nasazenými hráči v širokých pavoucích mezinárodních juniorských mistrovství.
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS