Mimořádný úspěch zaznamenaly o víkendu české juniorky na mezinárodním mistrovství Polska. Vyzpovídali jsme Terezu Lajdovou, stříbrnou ve dvouhře dívek, hráčku pražské Astry a jednu z opor juniorského reprezentačního družstva. Součástí článku je i hodnocení turnaje Michalem Turoněm, trenérem týmu juniorů ČR.
“Jak už je tradicí, děvčata byla lepší chlapců. Skvělé je finále Terky Lajdové ve dvouhře. Jsem za ní moc rád, že tenhle výsledek přišel. Poctivě trénuje a její snaha o změnu herního stylu jí stála několik turnajů. Vydržela a je jen spravedlivé, že za to byla oceněná. Moc gratuluji. Finále Lucky a Bětky v deblu-to je dobrá zpráva. Bětka byla nějaký čas zraněná a je dobře, že holky potvrzují formu a fakt, že změna partnerky (respektive disciplíny) je ku prospěchu věci. I postup Katky Tomalové ve dvouhře a v mixu s Adamem Mendrekem je dobrý výsledek, konkurence byla velká.
Naši kluci na výraznější výsledek čekají. Dobře je, že forma jde pomalu nahoru nebo se vrací (Vojta Šelong, Ivo Stoklas). Adam Mendrek začíná být vidět na každém turnaji a v této sezóně má výsledky!
Turnaj byl důležitou prověrkou před nominací na MEJ U19, která bude oznámena po MČR dospělých.“
Jaká jsi měla očekávání před turnajem? Dá se nějak psychicky připravit na souboj s nasazeným soupeřem?
Abych řekla pravdu, na polský turnaj jsem se moc netěšila. Los nebyl příznivý ani v jedné disciplíně a cesta vlakem do polského Kedzierzyn-Kozle velice dlouhá. Určitě jsem neočekávala žádný výsledek i vzhledem k tomu, že jsem byla ještě trochu nachlazená z Těšína. S kamarády z oddílu jsme si řekli, že každý se pokusíme vyhrát alespoň jeden zápas.
Co rozhodlo zápas s Angelou Castillovou? Bylo vítězství nad papírovou favoritkou tím "nakopnutím", které Ti pomohlo dosáhnout na druhé místo?
To si nemyslím. Vůbec jsem nevěděla, jakou soupeřku mi los přisoudil do dalšího kola. Soustředila jsem se pouze na první zápas. A určitě byl alespoň něčím výjimečný: byl to jeden z těch zápasů, kde nejsem na kurtu nejmenší :) Belgičanka Castillo byla snad ještě o hlavu menší než já a stylem její hry se zdálo, že se zaměřuje spíše na páry, zejména na mix.
V semifinále jsi porazila Slovenku Ivanu Kubíkovou, která předtím vyřadila dvě Tvé reprezentační kolegyně. Poradily Ti, jak na ni? Jaký byl tenhle "federální" zápas?
O zápase jsem mluvila pouze s Kačkou Krejčovou, která s Kubíkovou sehrála vyrovnaný zápas. Bylo to však ještě předtím, než jsem zjistila, že bych se s ní mohla v pavouku potkat. Sdělila mi své pocity ze hry, ale v tu chvíli žádné konkrétní rady nepadly. Zápas Katky Tomalové s Ivanou jsem viděla, holky hrály moc pěkně.
S vítězstvím jsem určitě nepočítala. Moc se mi líbí, jak se Ivka pohybuje po kurtu. K zápasu jsem nastoupila s tím, že nemám co ztratit. Už samotné semifinále bylo pro mě velkým úspěchem. Přiznám se však, že k výhře jsem měla docela velkou motivaci. Pokud bych zápas prohrála, jeli bychom vlakem na noc, čekali mezi jednou a třetí hodinou noční na nádraží v Bohumíně a domů bych se dostala kolem osmé hodiny ranní. Takže výhra znamenala spánek v posteli - motivace byla velká :)
Ze začátku jsem se soupeřky bála, ale postupně jsem ztratila respekt a bojovala o každý bod. Tohoto vítězství si velmi cením.
Užila sis docela pestrý turnaj - porazila jsi soupeřky z Belgie, Francie, Maďarska, Slovenska i Rakouska. Dají se u jednotlivých družstev poznat nějaká národní specifika?
Nejtěžším zápasem pro mě byl asi duel s Francouzkou Batomene. Prohrála jsem první set těsným poměrem 20:22 a až do poloviny druhého jsme se tahaly o každý bod. Francouzi jsou obecně velcí bojovníci. Navíc Batomene měla podobnou běhavou hru. Naštěstí se zápas zlomil a já vyhrála. Naopak si myslím, že Rakousko, především v děvčatech nedosahuje takové kvality. Nejhlasitější zápas byl s Maďarkou Zsigmond, která neustále kazila a vztekala se na sebe, na rozhodčího a dokonce i na mě :) Bohužel jsem se nechala svést k chybám i já. Naštěstí v počtu zkažených míčů zvítězila ona a já tedy zápas vyhrála.
Ve finále jsi už jednoznačně podlehla ukrajinské nasazené jedničce. V čem byla lepší herně, a jakou roli u Tebe sehrála tréma?
Určitě jsem se cítila nervózní, protože na finálový zápas tak velkého turnaje nejsem zvyklá. Zharka je naopak hráčka, která má takovýchto finálových účastí ve svém badmintonovém deníčku několik, proto na ní žádné emoce znát nebyly. Její hra je rychlá a útočná, prostě taková, jaká je na mezinárodní úrovni nutná. Než jsem se tomu všemu stihla přizpůsobit, zápas byl u konce.
Hráči jsou do toho neradi tlačeni, ale nedá mi to: jak zní Tvůj medailový plán na nadcházející mistrovský dvojboj: MČR U19 a MČR dospělých?
Budu se snažit o co nejlepší hru a umístění, ale rozhodně si netroufnu říct, na jakou medaili se cítím. Badminton je nepředvídatelný sport, stačí vteřina, kdy se rozhodnete špatně, míček končí v autu a vítězství je nenávratně pryč. Nikdy nemůžeme s jistotou určit vítěze předem. I ten nejslabší soupeř může někdy překvapit. Proto je badminton tak krásný. Nikdo nemá nic jistého.
Závěrem už jen prostá otázka: jak velkou máš radost?
Když jsem se dostala do finále, nemohla jsem tomu uvěřit. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych se mohla probojovat tak daleko. Určitě je to můj největší úspěch na mezinárodním poli a já si ho moc cením. Hrozně mě potěšilo, když mi pak gratulovali i mnohem úspěšnější čeští badmintonisté. Tímto bych chtěla ještě jednou všem poděkovat, že mi drželi palce a mysleli na mě.
Špičkový dánský deblista Lars Paaske ukončil letos mezinárodní kariéru. Mistr světa z roku 2003, čtyřnásobný vítěz Denmark Open a někdejší světa jednička ve čtyřhře mužů si povídal s redaktorem BadmintonWebu o své kariéře – a ...
ME juniorů: individuální soutěži vládli DánovéZatímco v týmové soutěži se radovali Němci, v individuálních pavoucích mistrovství Evropy juniorů na zlato nedosáhli: hned třikrát se radovali hráči z Dánska, po jednom titulu slaví Španělsko a Anglie.
MČR U19: v Brně se sejde juniorská elitaYonex aréna v Brně-Jehnicích hostí o víkendu mistrovství České republiky kategorie U19. Předehra k republikovému šampionátu dospělých nabídne pohled na formu a dovednosti našich nejlepších juniorů.
Zuzana Pavelková: „Asijské trénování je opakem toho dánského.“Vyzpovídali jsme českou reprezentantku Zuzanu Pavelkovou. Kmenová hráčka přerovského klubu absolvovala v minulosti tréninky v Malajsii, nyní se připravuje v dánském Odense. Jaké jsou rozdíly mezi dánským a asijským badmintonem?
Adam Mendrek: "Výsledek z MS je pro mě nejcennější v kariéře."Vynikající výsledky v posledních týdnech vynesly Adama Mendreka na 5. místo světového juniorského žebříčku a třetí místo v evropském pořadí. Krátce před odjezdem na tréninkový kemp v Číně jsme vyzpovídali vítěze MMČR juniorů a ...
Lucie Černá: „Ráda bych pronikla do světové stovky.“Vítězka dvouhry dívek na MMJ ČR v Orlové a naše juniorská jednička Lucie Černá hodnotila pro BadmintonWeb své výsledky na circuitových turnajích, juniorské MS v Japonsku a svěřila se i se svými plány do budoucna.
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS