Vedle stručné zprávy o mosteckém mezinárodním soustředění přinášíme ještě rozhovor s jeho hlavní hvězdou, indickým trenérem Sudhakarem Reddym, který pracuje s hráči juniorské reprezentace této asijské velmoci.
Co vás inspirovalo během vaší badmintonové kariéry? Máte nějaké motto či oblíbený citát?
Největší inspirací pro mě bylo sledování zápasů Prakashe Padukoneho, vítěze All England a mistra světa. A můj hlavní cíl je: vychovávat hráče světové úrovně.
Jak funguje indický systém péče o talentovanou mládež - kdy nastupují mladí hráči centrální přípravu a v kolika letech se dostávají do národního juniorského týmu?
V Indii mají badmintonoví hráči a trenéři v současnosti dobré podmínky: indická vláda prostřednictvím ministerstva sportu podporuje jejich práci. V Indii je řada badmintonových center – ať už jde o vládní Goverment / State Sports, anebo Authority of India, či soukromá centra a akademie, najdeme je prakticky v každém větším městě. Chlapci a děvčata vybraní do těchto center mají záruku metodicky správného tréninku od kvalifikovaných koučů a mezinárodních hráčů. V pozdějším věku se přesunou do Akademie Prakashe Padukoneho v Bangalore nebo do Gopichandovy akademie v Hyderabadu, kde už směřují svůj trénink ke světové úrovni. Do národního týmu jsou pak vybráni hráči ve věku mezi 16-18 lety.
S kterými hráči v tuto chvíli nejvíce pracujete a koho vidíte jako největší naději indického badmintonu pro nadcházející roky a olympijský cyklus?
V současnosti pracuji pro Sports Authority of Andhra Pradesh, stát nám zajišťuje všechna zařízení pro hráče a jejich trénink. Pracuji teď s pěti juniorskými reprezentanty Indie a 10 medailisty z národních turnajů. Minulý prosinec jsme nabrali osm chlapců do naší akademie, ti jsou ve věku mezi 9 a 13 lety – tři z nich by se rozhodně měli dostat do reprezentace.
Co se týká olympijských her 2016, uspět by mohli nyní sedmnáctiletí Aditya Joshi a P. V. Sindhu.
Co je specifické pro indický badminton? Z mého laického pohledu na hráče působící na mezinárodní úrovni bych zmínil důraz na vytrvalost a konzistenci v rozehrávce a základních úderech; a také častější používání forehandového podání (např. Jwala Gutta)
To je pravda, v Indii mají hráči na programu kondiční tréninky každý den, aby dosáhli maximální vytrvalosti, ale také síly, rychlosti a pohyblivosti. Pokud jde o podání – dnes už jen velmi málo hráčů používá forehandový servis, všichni reprezentanti používají výhradně backhandové podání; s výjimkou Jwaly Gutty (v reprezentaci už od 12 let), která podává i ve čtyřhře forehandem.
Badmintonu v současnosti dominuje Čína. Kde hledat příčiny a co můžeme dělat, abychom ji zastavili?
Rozdíl mezi Čínou a ostatními je zejména v tom, že jejich hráči podstupují denní trénink už od 7 let věku a nemusejí při badmintonu studovat. To ale není možné v jiných zemích s povinnou školní docházkou.
Jak se vám líbí v ČR? Co říkáte úrovni hráčů mosteckého klubu a účastníků mezinárodního kempu?
Česká republika je krásné a příjemné místo, jsem tu opravdu rád. Pokud jde o mostecké hráče, je jich mezi nimi několik, kteří opravdu tvdě trénují a určitě mohou reprezentovat ČR – ostatně dva hráči (Veronika Koldová a Bedřich Valenta) už v juniorském týmu jsou. Následovat je mohou i další mladší spoluhráči. I další účastníci kempu jsou dobří hráči, zapracovat ale musejí na své kondici a na kurtu zlepšit rychlost pohybu a udržet kvalitu úderů i v delších výměnách. Hráčům z Evropy by obecně prospělo častější hraní turnajů v Asii, aby byli vystaveni většímu tlaku a konfrontováni s lepšími soupeři.
Jsem překvapen, že Lukáš Kroc a Martina Fartágová dokázali díky své tvrdé práci zorganizovat tento kemp bez jakékoli státní finanční podpory. Je skvělé, že se podařilo uspořádat mezinárodní soustředění v této podobě.
Kristýna Brunátová patří k největším talentům českého badmintonu. Dvanáctiletá hráčka pražské Astry už dokázala vyhrát GPA U17 a získat stříbro na MČR U15. Na zvídavé otázky BadmintonWebu odpovídala Týna i hrdý táta Martin. Svůj ...
Lucie Havlová: "Chci si juniorské turnaje ještě užít."Lucie Havlová je oporou české juniorské reprezentace. Na domácím mezinárodním mistrovství juniorů v Orlové dosáhla plzeňská hráčka na stříbrnou medaili ve dvouhře. Čtěte rozhovor BadmintonWebu a hodnocení trenéra Michala Turoně.
Max Koreny: „Myslím, že už začínám být doma.“Max Koreny je bez diskuse turnajovým zjevením letošní sezóny. Kanaďan, který trénuje v Hořovicích pod vedením Petra Koukala, předvedl skvělé výkony na individuálních turnajích a stal se oporou pražského Meteoru. Nedávno navíc ...
Filip Budzel: "1 600 schodů byla obrovská výzva."Absolvoval tři týdny drsné čínské přípravy a po Vánocích ovládl republikový turnaj mladších juniorů. Filip Budzel ze Sokola Klimkovic popisuje pro BadmintonWeb svou čínskou zkušenost a plány do budoucna.
Rozhovor: Mladičká MULTILIGA je stále oblíbenějšíAmatérská MULTILIGA bude mít brzo rok. Zeptali jsme se zakladatelů, jak se miminu daří.
Badmintonový camp v Letňanech: singlová sobota, deblová neděleBadmintonCoach a VAŠE LIGA vás srdečně zvou na další termín pravidelných campů s Tomášem Krajčou. 13.-14. června proběhne v Letňanech v prostorách Sportcentra Praha badmintonový camp zaměřený na dvouhry i párové disciplíny.
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS