O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Stabilizační cvičení: čtyři tipy pro kondiční trénink

Badmintonový pohyb klade všestranné a velké nároky na pohybový aparát sportovce. Časté změny směru, rychlé starty, odskoky, výpady, rotace trupu a další pohyby si žádají vedle jiných předpokladů také vysokou míru stability. Práce s těžištěm je často klíčová pro kontrolu nad průběhem výměny a pomáhá minimalizovat riziko zranění.

Nechte si poradit se stabilizačním tréninkem a sledujte čtveřici videí z produkce BadmintonCoach.cz

Pro představu stačí několik typických situací. Hluboký výpad do předního rohu může znamenat přepadnutí trupu a silově velmi náročné “vrácení” zpět do střehového postavení. Ale tentýž pohyb lze provést i tak, že těžiště zůstane nad úrovní nohou a malé svaly hlubokého stabilizačního systému páteře pomohou vrátit trup snáze do vzpřímené polohy.

Badmintonisté, kteří do svého tréninku stabilizační cvičení zařadí, získávají nejen větší rovnováhu na kurtu. Bonusem je pak bezpečnější pocit i při velmi rychlém pohybu: silné svaly jádra znamenají snížení rizika zranění i při neurovnanějším běhu po kurtu – například když se soupeři vydaří finta a je třeba zareagovat do protipohybu.

Stabilizační cvičení: výdrž v podřepu, výpadu i na jedné noze

V následující čtveřici videí uvidíte příklady cvičení, která slouží k posílení malých svalů. Zapomeňte teď na chvíli na kliky, dřepy, sklapovačky a další tradiční posilovací cviky. Stabilizační cvičení je založeno na malých impulsech a správném držení těla v čím dál náročnějších pozicích. Pro badmintonisty jsme připravili cvičení, jež nevyužívají labilních ploch a dalších pomůcek, ale jen vlastního těla.

Pro první cvičení je výchozí pozicí podřep. Pozor, aby při něm kolena nešla příliš dopředu – váhu celého těla pak opíráme o kolenní kloub a namísto prospěšného cvičení si říkáme o bolesti kolen či v krajním případě zranění. Dále je třeba srovnat záda a hlavu v prodloužení trupu. Spojené ruce napneme a snažíme se udržet co nejstabilnější pozici po celou dobu cvičení. V intervalu 30 s se pak snažíme vyrovnávat jemné impulsy od spoluhráče a pokaždé vytlumit jeho postrčení doleva či doprava, v případě, že se mu podaří naše ruce odstrčit, snažíme se je co nejdříve vrátit zpět do původní pozice.

Výdrž ve výpadu: pozor na špičku nohy a koleno

Ve druhém cvičení je výchozí pozicí hluboký výpad na jedné noze. Opět dbáme na správnou pozici kolene, které by se ani nyní nemělo dostat před úroveň chodidla a lýtka. Špička výpadové nohy míří dopředu, není zapřená šikmo či kolmo. Protože jde o náročnější pozici, stačí k rozkymácení i menší silové impulsy. Střídáme opět po intervalu 30 s.

Výdrž na jedné noze: stačí malá síla

Třetí cvičení je nejnáročnější na rovnováhu. Jeho výchozí pozicí je tentokrát stoj na jedné noze. Opět je tedy třeba ubrat ze síly při rozkomíhávání – není cílem spoluhráče shodit, ale donutit ho zapínat svaly trupu, nohou i rukou při vyrovnávání malých výkyvů v postoji. Interval zůstává na 30 s, vystřídáme pravou i levou nohu.

Všechna tři stabilizační cvičení, která jste mohli vidět na videu, provádíme v několika opakováních. Pro zvýšení obtížnosti je dobré po první sérii zavřít oči. Zásadní je pochopitelně role pomáhajícího spoluhráče: je třeba, aby volil správnou intenzitu rozkmitávání rukou a také hlídal správné držení těla cvičícího. Zejména se zavřenýma očima hráč často ztratí přehled, zda vrací natažené paže do správné pozice.

Stoj na jedné noze se zavřenýma očima

Závěrečné cvičení nevyžaduje pomoc spoluhráče, zároveň může být zajímavou výzvou a ověřením vlastní stability. Jedná se o prostý stoj na jedné noze se zavřenýma očima. Cílem je po dobu intervalu nešlápnout druhou nohou na zem, maximálně omezit poskoky a pohyb těla a pochopitelně udržet zavřené oči. Vhodný interval pro začátek je mezi jednou a dvěma minutami, cvičení opakujeme 3x na každou nohu.

Stabilizační cvičení tohoto druhu můžete zařadit například na závěr badmintonového tréninku, ale obstojí i samostatně a dá se provádět i v klidu domova. Během jedné série byste měli zvládnout 4 opakování výdrže v podřepu (1x s otevřenýma a 3x se zavřenýma očima), 4 opakování výdrže ve výpadu (na každé noze vždy 1x s otevřenýma a 1x se zavřenýma očima) a 4 opakování výdrže na jedné noze (opět 1x s otevřenýma a 1x se zavřenýma očima na levačce i pravačce) – při intervalu práce a odpočinku shodně 30 s zabere takové cvičení necelou čtvrthodinku. Na závěr celé série pak patří výdrž ve stojí na jedné noze se zavřenýma očima, například v intervalech 2 min na pravou a levou nohou, ve druhé sérii 1 minuta 45 s a v závěrečné sérii 1 minuta 30 sekund.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [04.08.2014]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Badminton vždy in: sledujte metodická videa a naučte se správné technice

 Český badmintonový svaz zveřejnil novou sadu tréninkových videí z dílny Petra Báši - zabývají se správnou úderovou technikou a nabídnou tipy, jak se naučit hrát kraťasy na síti, útočné výhozy, krátké backhandové podání či základ ...

Drsné multi-shuttles: sledujte trénink juniorské reprezentace

 Ostřejší než sbírka bonmotů Oscara Wilda pokapaná citronem a vražená někomu do oka. Taková jsou multi-shuttles cvičení s novým trenérem juniorského reprezentačního týmu Jackem Niedzwiedzkim. Sledujte dva příklady: nahazování pro ...

Junioři si užívají v písku. Troufnete si na jejich cvičení?

 Česká juniorská reprezentace se už čtyři dny připravuje na soustředění v Rumburku pod vedením kondičního trenéra Martina Vokouna. Mrkněte se na video z jejich tréninku a nechte se inspirovat do vlastní přípravy.

Z dlouhé chvíle: zajímavé kousky s raketou a míčem

Co dělat, když čekáte na spoluhráče, v přestávce mezi zápasy nebo volné chvilce tréninku? Jak zahnat nudu v tělocvičně? Zkuste některý z triků s raketou a míčem, který na videích z produkce BadmintonCoach.cz předvádějí Tomáš ...

Finty v tréninku: driblinkové fintičky

Sledujte tréninkové video s ukázkou tuctu různých fintiček, které si můžete vyzkoušet při driblování s jedním míčkem. Zvládnete je všechny?

Zimní badmintonový camp: 6.-7. prosince v Letňanech

Největší amatérská liga VAŠE LIGA a BadmintonCoach vás srdečně zvou na další z pravidelných badmintonových campů. Abyste vstoupili do podzimní sezóny fit a v plné formě, zatrénujte si pod vedením Tomáše Krajči v příjemném ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS