O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Pojď sem – kam jdeš: finty a zakrývané údery v praxi

Už to vypadá, že smeč dopadne na parkety, když vtom strčí soupeř raketu za záda či mezi nohy a neočekávaně míček odvrátí. Je úplně jasné, že bude soupeř hrát kraťas křížem na síti, když vtom najednou letí míček po čáře do zadního rohu. Stalo se vám někdy něco podobného? Byli jste obětí vydařené finty, zakrývaného úderu a herní inteligence protihráče. Prohlédněte si některé klasické finty v podání světové špičky: Petera Hoega Gadeho, Lin Dana anebo Kennetha Jonassena a nechte si poradit, jak na ně.

Klasické triky Petera Hoega Gadeho


Jen málokdo asi nezná klasický trik evropského mistra. Více o něm i jeho forehandové verzi najdete v našem dřívějším článku Peter Hoeg Gade: kouzelné zápěstí dánského šampiona.

 


V zápase Mistrovství světa 2006 Gade takto vyškolil japonce Shoji Sata: přesvědčivě naznačil pohledem i pohybem ruky křižný kraťas a na poslední chvíli zápěstím poslal míček do zadního rohu. Tento úder je unikátní a Peter Gade ho má ve velké oblibě – až se hovoří o tom, že jde o jeho "trademark shot" – tedy že na něj má ochrannou známku. Prohlédněte si jeho "krizovou" verzi:

A aby Gadeho nebylo málo, podívejte se, jak přechytračil svého protivníka hned nadvakrát: nejprve naznačil lob po lajně, aby na poslední chvíli zahrál křížem, a když se rozhozený protivník ještě teprve sbíral ze země, "dorazil" ho překvapivým lobem:

 

Triky v podání mistrů: Lin Dan kouzlí forehandem
Peter Hoeg Gade není samozřejmě jediný, kdo dovede čarovat se zápěstím. Lin Dan v utkání proti Kennethu Jonassenovi předvedl magický forehand: nejprve si počkal na pohyb soupeře a přehodil ho křížem do zadního rohu, a hned vzápětí si Jonassena "vychutnal", když místo drivu či kraťasu po lajně strhnul zápěstí a poslal míček křížem:

Je to těžší, ale zatajené údery lze uplatnit i ve čtyřhře. Nádherně si soupeře podal dánský deblista Jens Eriksen. V těžké výměně na síti se mu podařilo nejen nezvednout, ale zadržením rakety počkat, až soupeř odskočí do backhandu – a poslat míč na druhou stranu:

A na závěr malá třešnička: Gade není v souboji triků zdaleka vždy na vítězné straně. Podívejte se, jak si ho vychutnal Lee Chong Wei. Světový hráč číslo 1 se dostal včas k síti do backhandového rohu a s raketou nahoře si mohl dovolit úsměv a heslo z titulku tohoto článku: "Pojď sem – kam jdeš?"

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [30.04.2010]

Diskuze k článku

23.05.2010 17:45
Ozzy
chtel bych rict, ze z.m. umi tyhle udery i s hakem od peca, a hral je uz v dobe, kdy gade hral se zkracenou raketou. :) takze super triky, ale... :)

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Finty v tréninku: inspirujte se sedmičkou videí

 Zadržené a překvapivé údery nejsou jen doménou hráčů světové špičky. Zvládne je každý; dokonce i děti. Podívejte se na fintičky z příjmu, při hře na síti i v zadní části kurtu v podání mladých hráčů z pražských oddílů.

Finty v tréninku: trojitá porce překvapivých úderů

 Sledujte tři nová videa z produkce BadmintonCoach.cz a naučte se spodní backhandový slice, překvapivý forehandový lob z příjmu nebo zatajený backhandový lob, který můžete znát z jedinečného provedení Petera Gadeho...

Finty v tréninku: překvapivé varianty kraťasů

 Sledujte tři nová videa s fintičkami, které se tentokrát odehrávají v předních rozích a zahrnují zadržené varianty kraťasů na síti. Finty můžete zařadit do tréninku už od nejmladších kategorií.

Nejdelší výměna v historii dvouhry mužů: 108 úderů!

 Mistrovství světa přineslo mnoho napínavých zápasů, které rozhodovaly koncovky třetího setu. Ruku na srdce, měli byste po více než hodině hry na to zahrát výměnu čítající 108 úderů? Dvě minuty dlouhá výměna za stavu 20:18 ve ...

Badminton vždy in: sledujte metodická videa a naučte se správné technice

 Český badmintonový svaz zveřejnil novou sadu tréninkových videí z dílny Petra Báši - zabývají se správnou úderovou technikou a nabídnou tipy, jak se naučit hrát kraťasy na síti, útočné výhozy, krátké backhandové podání či základ ...

Backhandové podání: sledujte seriál tréninkových videí

 Co všechno umožňují a co naopak zapovídají pravidla pro podání? Jaká je správná technika krátkého či dlouhého servisu? A jak podávat takticky, variabilně a přitom konzistentně? Poradí vám čtveřice tréninkových videí.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS