O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Naučte se čtyřhru: útočné postavení a vzájemná pomoc

Čtyřhra se od dvouhry liší nejen počtem hráčů na kurtu – odlišná a v mnohém složitější je pochopitelně i taktika. Jak správně útočit, jak může pomoci zadní hráč přednímu a naopak přední zadnímu, vám ve třech videích vysvětlí špičkový korejský trenér Lee Jae Bok.

Útok: zadní hráč smečuje, přední hlídá síť

Základní poučku o útočném postavení ve čtyřhře jistě znáte všichni: hráči jsou za sebou, zadní se stará o smeče a jiné agresivní údery, přední hlídá síť a číhá na možnost úspěšného zakončení. Lee Jae Bok na svém prvním čtyřhrovém videu ukazuje pokročilejší taktický prvek – nutnost pracovat se střehovým postavením u předního hráče. Jeho postavení kopíruje pohyb zadního hráče, a tak když Lee nastřelí míč výrazně do forehandového či backhandového rohu, přední hráč, ač se v danou chvíli do výměny nezapojuje, udělá také krok stejným směrem a hlídá především krátkou obranu po lajně. Stejně tak pokud je zadní hráč nucen smečovat až od zadní čáry, posouvá se postavení předního hráče více dozadu – a naopak při smeči ze tří čtvrtin nebo poloviny hřiště se přední hráč posunuje blíže k síti.

Přední hráč pomáhá zadnímu: ať vás nepřehodí

Postavení hráčů za sebou při útoku je důležitá zásada, není to ale dogma – aby byla útočná hra co nejefektivnější, mohou se hráči v průběhu výměny také vyměnit. Jeden z okamžiků, kdy je to vhodné, ukazuje druhé tréninkového video. Když je zadní hráč donucen smečovat od postranní čáry a soupeř zahraje dlouhou obranu do protějšího rohu, musel by běžet přes celou šířku kurtu a měl by k míči hodně daleko. Tehdy mu vypomůže přední hráč a dojde ke střídání pozic. Důležité přitom je postavení nohou předního hráče ve střehu – to by mělo být vždy kolmé ke směru, odkud zahrává spoluhráč svůj úder, tak aby umožnilo co nejsnazší start do protilehlého zadního rohu.

Zadní hráč pomáhá přednímu: nenechte se vodit po síti

Stejně jako by se zadní hráč neměl nechat vodit z jedné strany na druhou, měl by se podobného osudu vystříhat i hráč přední. Za normální situace pokrývá celou síť, pokud je ale donucen zahrávat úder výrazně u postranní čáry a další míč soupeře míří do protějšího rohu, může mu pomoci zadní hráč a doběhnout do druhého předního rohu za něj, zatímco přední hráč se přesune plynule dozadu a zaujme místo v zadní části kurtu. V praxi to můžete sledovat ve třetím tréninkovém videu.

Závěrem je třeba podotknout, že druhé a třetí video jsou už nadstavbou deblové taktiky – a vždy byste měli myslet na to, že hlavní starostí předního hráče je síť, zadního pak míče do zadní části kurtu: jen tehdy, když to situace vyžaduje, nebo je mimořádně příznivá, dojde na výměnu hráčů a pomoc zadního přednímu či naopak.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [15.07.2010]

Diskuze k článku

28.02.2015 21:37
H
Videa jsou bohužel soukromá :(, jinak článek dobrý.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Backhandové podání: sledujte seriál tréninkových videí

 Co všechno umožňují a co naopak zapovídají pravidla pro podání? Jaká je správná technika krátkého či dlouhého servisu? A jak podávat takticky, variabilně a přitom konzistentně? Poradí vám čtveřice tréninkových videí.

Cvičíme s BWF: taktika párových disciplín

V závěru našeho seriálu videí od BWF se podíváme na taktiku čtyřhry a smíšené čtyřhry: jak podávat, jak rozehrávat, jak získat útok a kam umisťovat vítězné míče.

Cvičíme s BWF: taktika dvouhry a rozcvička

V předposlední sérii videonávodů BWF se podíváme na různé varianty singlové taktiky. Zároveň se dozvíte, jak se správně rozcvičit a co dělat po skončení tréninku.

Drivová škola: Lee Jae Bok vás poučí o deblové mezihře

Drive je jedním ze základních úderů ve čtyřhře. Jak na aktivní, rychlou drivovou mezihru v deblu, vám poradí Lee Jae Bok: zkušený trenér v devíti minutách ukáže, jaké je správné postavení nohou, rakety a technika samotných úderů.

Krátké podání z forehandu: lekci dává Lee Jae Bok

Krátké forehandové podání je technicky jedním z nejnáročnějších úderů. Nechte si poradit, jak na něj: čínský trenér Lee Jae Bok na prostoru pěti minut rozebírá správnou techniku a poradí i v tom, jak zahrát podání překvapivě.

Dvojitá finta u sítě: blafuj jako Lee Jae Bok

Pocit, kdy se povede vydařenou fintou soupeře doslova "vykoupat", miluje asi každý badmintonista. Naučit se zakrývané údery ale mnohdy není snadné. Nechte si poradit od špičkového čínského trenéra - Lee Jae Bok vás naučí, jak ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS