O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Na slovíčko s rozhodčí: pravidlové zádrhely

V badmintonových pravidlech je řada míst, u nichž tápou i zkušenější hráči. Ptali jsme se mezinárodní rozhodčí Michaely Bencové, kdy je možné zkoušet, upravovat a měnit míčky, jak je to s blokováním na síti, či jaká jsou přípustná gesta a hlasové projevy na kurtu.

Zkoušení a změny míčků: rychlost určí rozhodčí

Na našich krajských i republikových turnajích je oblíbeným zvykem zkoušet a neustále zpochybňovat rychlost míčků. Setkáváme se i se strategií "prásknu do míče vší silou, zpomalím ho nad únosnou mez a hraju přestřelovanou." Jak to funguje ve světě a jaká jsou oficiální pravidla pro zkoušení a úpravy míčů? Michaela Bencová odpovídá:

"Na turnajích, kde je vrchní rozhodčí, to většinou funguje tak, že před zahájením hry nechá vrchní rozhodčí otestovat 2-3 různé rychlosti míčů některým z hráčů. Dle výsledku určí, kterou rychlostí se bude hrát, a bere se na zřetel třeba to, že se v hale během dne otepluje nebo mění vlhkost vzduchu a tím se i mění rychlost míčů. Na většině turnajů se pak již testovat míče nesmí.

Pokud je hráč nespokojen s rychlostí (pozná to již při rozehrávce), tak prostřednictvím hlavního rozhodčího na hřišti zavolá vrchního rozhodčího a ten ho nechá otestovat míče. Míč se testuje tak, že hráč ho udeří plnou silou spodním úderem tak, aby míč letěl směrem vzhůru a byl udeřen nad zadní čárou. Musí dopadnout mezi značky kolem servisové čáry pro debl - tzn.mezi 530 mm a 950 mm od zadní čáry.

Jinými slovy - rozhodnutí o správné rychlosti vlastně ani tak nezáleží na hráči, ale na rozhodčím. A to je asi základní kámen úrazu u nás - v Německu, Dánsku nebo Anglii se i ligové zápasy pískají skutečnými rozhodčími, kteří vědí, co mají dělat. A ne jako u nás, kdy na empajru je jen obraceč skóre."

Blokování na síti: patří skutečně jen do volejbalu?

Blokování na síti je zdánlivě disciplína, která patří jen do volejbalu. Ale v praxi už jsme viděli i na světové úrovni mnoho zblokovaných míčů raketou nastavenou těsně u sítě – a to dokonce i proti úderu, který soupeř zahrával shora (Zwiebler proti Gademu na ME, anebo Chen Yu). Kdy je tedy zvednutá raketa nad sítí chybou?

"Zdánlivě jednoduchá otázka, ale odpověď už ne - pravidla doslova říkají, že chyba je, když hráč překáží protihráči, např. brání protihráči dokončení legálního úderu, kdy míček je následován raketou. Každá situace je trošku jiná - protihráč musí mít šanci dotáhnout úder do konce, aniž by mu hráčova raketa bránila. Takže roli hraje vzdálenost obou od sítě, zda je úder veden spodem nebo horem atd. Některé situace je opravdu obtížné rozhodnout a rozhodčí na to má setinu vteřiny, takže radši to nezkoušejte a pak nebude mít problém s rozhodčím )"

Hlasové projevy, aneb: "Nic jste nedokázali!"

Jen málokterý hráč vydrží na kurtu v úplném mlčení. Často naopak slýcháme různá povzbuzující slovíčka, hekání, vřískání, sténání a různé "sou, sej, hou" a podobné slabiky doplňují i gesta. Do jaké míry se tyhle projevy tolerují? Michaela Bencová vysvětluje:

"Řvaní a hekání se toleruje jen v případě, že není agresivní vůči nikomu na hřišti. A to se týká i třeba zaťaté pěsti. Pokud hráč vyhraje výměnu, tak může zaťatá pěst směrovat do strany nebo dozadu, spíš dolů než vytrčená nahoru. Ale v žádném případě ne směrem k protihráči. A to je to samé se řvaním. Dalo by se to asi popsat: když si řvu pro sebe, je to ok, když řvu vůči soupeři, netoleruje se to. O slovech ani nemluvě. Takže takové sebepovzbuzování je ok, ukazování řvaním soupeři, že je lempl, to už ok není."

Když vyrazíte ven: pozor na podání, ale i na obrázky na triku

Závěrem našeho povídání pokládáme Michaele Bencové praktickou otázku: na co si mají naši hráči dát pozor, když vyrazí na mezinárodní turnaj? Jsou nějaká úskalí pravidel, něco, co se u nás nepíská a venku ano?

"Asi bych začala podáním. Hráči by si měli uvědomit, kdy je jim podání písknuto a proč. A na základě toho se to snažit změnit. Takže pokud je mi pískáno jen dlouhé podání, tak podávám jen krátké, případně přejdu z backhandu do forhandu atd. Dále je důležité dodržovat přestávky - v případě jedné či dvou minut to znamená, že úderem jedné minuty je potřeba podávat, ne se teprve doutírat, zavazovat tkaničky, pít apod. Dále pozor na trička - reklamy, velikost písma. A nepočítat s tím, že když sprostě nadávám česky, tak mi nikdo nerozumí - není tomu tak."

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [23.12.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Počítání do jedenácti: změna k lepšímu, nebo ne?

Světová federace otestuje v září a říjnu nový systém počítání – na tři vítězné sety do 11 bodů, bez nastavení. Na základě matematické úvahy a praktické zkoušky v tréninku hráčů SK Prosek Praha přinášíme některé odhady a argumenty ...

BWF bude testovat nový systém počítání: i na MMČR!

Z diskuse mezi zástupci hráčů a funkcionářů BWF vzešel návrh na testování nového systému počítání na 3 vítězné sety do 11 bodů. Tento systém bude testován na několika turnajích: včetně Mezinárodního mistrovství ČR!

Backhandové podání: sledujte seriál tréninkových videí

 Co všechno umožňují a co naopak zapovídají pravidla pro podání? Jaká je správná technika krátkého či dlouhého servisu? A jak podávat takticky, variabilně a přitom konzistentně? Poradí vám čtveřice tréninkových videí.

Cvičíme s BWF: základy úderové techniky

V dalším video-článku se podíváme na oficiální trenérské materiály BWF. Poradí, jak správně držet raketu a jak hrát jednotlivé údery – dnes to budou čtyři druhy podání.

Flick service: překvapivé podání v deblu

Základní rozehrávkou v párových disciplínách je samozřejmě krátké podání. Občas se ale hodí soupeře prohnat i do zadní části kurtu, nejlépe vydařeným "flick" servisem, tedy podáním přehozením.

BWF si posvítí na podezřelé skreče

V průběhu světového šampionátu probíhala na půdě BWF diskuse o stále častějších “podezřelých” walkoverech. Výsledkem je tisková zpráva popisující plánované zpřísnění dohledu nad zápasy hráčů ze stejného národního týmu na ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS