Porazit Číňany? Nemyslitelné... V semifinálových utkáních mistrovství světa se to podařilo jen malajsijským jedničkám v deblu – a nebo jiným Číňanům. Evropa oplakává vypadnutí dvou posledních nadějí – ze hry už je Peter Hoeg Gade i Tine Baunová.
Čistě čínské obsazení bude mít finále smíšené čtyřhry. V prvním utkání, které v jedenáct hodin otevřelo sobotní program, si po hodině a jedenácti minutách vybojovali finálovou účast Zheng Bo a Ma Jin. Proti korejskému páru Ko Sung Hyun – Ha Jung Eun sice ztratili první set poměrem 15:21, pak ale zpřesnili hru a byli ve výměnách dravější i agresivnější. Mixový maraton na úvod pořádně rozehřál pařížské publikum.
To druhé semifinále mixu bylo oproti tomu nejkratším zápasem dne. Za pouhých 29 minut “vyškolili” He Hanbin a Yu Yang své soupeře z Tchaj-wanu Lee Sheng Mu a Chien Yu Chin 21:13 a 21:8. Na zvrat nebylo ani pomyšlení – zato He a Yu mohou celý večer uvažovat o tom, jakou zvolí strategii proti týmovým kolegům ve finálové bitvě.
Také finálová bitva dvouhry žen bude národnostně homogenní – postaví se proti sobě dvě Číňanky. Obě nosí jméno Wang – jedna jako křestní, druhá jako příjmení. Lehčí práci s postupem do finále měla rozhodně Lin Wang, která bude mít navíc i výrazně více času na regeneraci: hrála totiž už druhý dopolední zápas s Tine Baunovou. Dánská reprezentantka dlouho v turnaji držela evropské medailové naděje nad vodou, ale v zápase s Lin se potopila pořádně hluboko: podlehla jí za pouhých 31 minut 11:21 a 8:21, v Paříži se tak musí spokojit s bronzem.
Ve večerním semifinále dvouhry žen se dokonce postavily dvě Wang proti sobě – úspěšnější se ukázala nakonec Wang Xin. V prvním setu pro sebe získala dramatickou koncovku poměrem 21:19, druhý své reprezentační kolegyni odevzdala bez boje 11:21 – ale ve vyrovnané třetí sadě zabrala a po 57 minutách a výsledku třetího setu 21:16 se mohla radovat z postupu.
Dvouhra mužů patří mezi disciplíny, kde je ještě možné zastavit Číňany. Adeptem asijské velmoci na jednu ze zlatých medailí je Chen Jin. Loňský finalista bojoval s Peterem Hoegem Gadem. Dánského veterána povzbuzovala celá hala a v prvním setu se zdálo, jako by pestrá technická hra Číňana zaskočila. Gade si vybojoval vedení 20:15 – a málem o něj přišel, protože Chen stáhnul na rozdíl jediného bodu. První sadu přesto pro sebe “urval” Dán. To však byla jeho labutí píseň. Po porážce 8:21 v setu druhém ještě mohli jeho příznivci doufat, že pouze soupeři set “nechal” - podobně to udělal ve vítězném osmifinále. Bohužel však začal podobně i rozhodující set a za stavu 4:11 v přestávce bylo zřejmé, že se zázrak konat nebude. Po výsledku 21:11 tak postoupil do finále Chen Jin. Ten byl už loni soupeřem Lin Dana, letos vyzve Taufika Hidayata a jistě by rád vystoupal na příčku nejvyšší...
Taufik Hidayat po náročném čtvrtfinále proti Lee Chong Wei (zápas můžete sledovat na BadmintonWebu) sehrál jedno z těch snazších utkání. Proti korejskému borci Park Sung Hwanovi získal hladce první set 21:10, ve druhém se pak rozhořela bitva na ostří nože. Koncovka ale vyzněla lépe pro indonéského hráče, který vyhrál 22:20 a po 52 minutách se mohl radovat z postupu do finále a možnosti navázat na svůj titul mistra světa z roku 2005 z Anaheimu.
Už dlouho jsou světovými jedničkami, na velkou zlatou medaili ale teprve čekají - Koo Kien Keat a Tan Boon Heong z Malajsie si o ni v Paříži ale svými výkony jasně říkají. Poté, co v prvním kole rozstříleli bratry Kopřivovy (zápas můžete zhlédnout zde), si poradili i s korejskou dvojici Lee Yong Dae – Jung Jae Sung (videozáznam zde) a v semifinále přehráli také čínskou dvojici Guo Zhendong – Xu Chen poměrem 21:14 a 21:18.
Soupeři světových jedniček a mistrů ve smečování budou přeborníci v téže disciplíně: Fu Haifeng a Cai Yun z Číny. Ti v zápase semifinále nedali šanci nedávným mistrům světa z Indonésie – Markis Kido a Hendra Setiawan celý zápas tahali za kratší konec provazu a odešli nakonec poražení v poměru 16:21 a 13:21. Čínským borcům ani nevadilo, že poslední měsíc netrénovali spolu (hráli totiž za rozdílné kluby v čínské superlize) – možnou mírnou nesehranost vynahradili fantastickou fyzickou i herní připraveností...
Není skutečně žádné překvapení, kdo proti sobě nastoupí ve finále čtyřhry žen: budou to dva nejlepší čínské páry. Elitní japonské či korejské dvojice tentokrát nedokázaly čelit až mužsky nekompromisnímu útoku a neprůstřelné hře čínských párů, o Evropankách ani nemluvě. V prvním čistě čínském semifinále se prosadily Ma Jin a Wang Xiaoli, když udolaly své reprezentační kolegyně Cheng Shu a Zhao Yunlei 10:21 21:10 a 21:13. Ma Jin má tak na šampionátu šanci na dvě zlaté medaile, dvě vítězná semifinále, která sehrála, od sebe dělilo jen několik málo hodin.
Podobně jako Ma Jin může dvě zlaté získat také Yu Yang, která společně s Du Jing zvítězila ve druhém, odpoledním utkání semifinále čtyřhry žen nad tchajwanským párem Cheng Wen Hsing – Chien Yu Chin 21:16 a 21:15. Uvidíme, zda se ve finálových utkáních projeví únava: zatímco Yu hrála oba své dnešní zápasy na dva sety, Ma pokaždé bojovala ve třech a v obou případech skoro dvojnásobně dlouho...
smíšená čtyřhra: Zheng Bo, Ma Jin – He Hanbin, Yu Yang (všichni Čína)
dvouhra mužů: Taufik Hidayat (Indonésie) – Chen Jin (Čína)
dvouhra žen: Lin Wang – Wang Xin (obě Čína)
čtyřhra žen: Ma Jin, Wang Xiaoli – Du Jing, Yu Yang (všechny Čína)
čtyřhra mužů: Koo Kien Keat, Tan Boon Heong (Malajsie) – Cai Yun, Fu Haifeng (Čína)
Všechna videa vznikla ve spolupráci s BadmintonForum.cz.
Švihadlo patří mezi základní pomůcky v tréninku badmintonistů. Sledujte pestré možnosti jeho využití na šestici videí z produkce BadmintonCoach.cz - naučíte se se švihadlem rozběhat, rozcvičit, a dostanete tipy na frekvenční i ...
Finty v tréninku: inspirujte se sedmičkou videíZadržené a překvapivé údery nejsou jen doménou hráčů světové špičky. Zvládne je každý; dokonce i děti. Podívejte se na fintičky z příjmu, při hře na síti i v zadní části kurtu v podání mladých hráčů z pražských oddílů.
Finále MČR dospělých - videozáznamVraťte se ještě jednou k vrcholným okamžikům českého republikového šampionátu a prohlédněte si záznam všech pěti finálových utkání ve vysoké kvalitě.
Finty v tréninku: trojitá porce překvapivých úderůSledujte tři nová videa z produkce BadmintonCoach.cz a naučte se spodní backhandový slice, překvapivý forehandový lob z příjmu nebo zatajený backhandový lob, který můžete znát z jedinečného provedení Petera Gadeho...
Finty v tréninku: překvapivé varianty kraťasůSledujte tři nová videa s fintičkami, které se tentokrát odehrávají v předních rozích a zahrnují zadržené varianty kraťasů na síti. Finty můžete zařadit do tréninku už od nejmladších kategorií.
Backhandové podání: sledujte seriál tréninkových videíCo všechno umožňují a co naopak zapovídají pravidla pro podání? Jaká je správná technika krátkého či dlouhého servisu? A jak podávat takticky, variabilně a přitom konzistentně? Poradí vám čtveřice tréninkových videí.
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS