O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Kupředu levá: leváci ve světové a domácí špičce

Když je řeč o levácích, každého badmintonového fanouška okamžitě napadne jediné jméno: Lin Dan. Nejlepší hráč světa, čínská jednička, olympijský vítěz, mistr světa a čerstvě i Asie drží raketu v levé ruce, stejně jako další skvělí hráči: Fu Haifeng, Matthias Boe, Tan Boon Heong nebo Wong Choong Hann. Leváků je ve světové špičce skutečně mnoho – většinou jde ale o muže. Pojďte si s námi připomenout nejznámější jména a zavzpomínat na slavné leváky v badmintonové historii.

Pár faktů o leváctví
Levorukost sama o sobě je zděděnou vlastností, počet leváků v populaci se odhaduje někde okolo deseti procent. U praváků dominuje levá hemisféra mozku, u leváků pravá. Zajímavé je, že leváků je více mezi muži než mezi ženami. Objevují se různé teorie o vzniku leváctví a jeho souvislosti s duševními schopnostmi, nemocemi i vlivem na sexualitu. V současnosti počet leváků v populaci roste, ale tento trend se spíše dá přičíst tomu, že byli v minulosti leváci často násilím "přeučováni". Lateralitu přitom známe nejen u rukou (levonozí fotbalisté). Položme si tedy nyní otázku: jak je to v badmintonu? Řada hráčů se otevřeně vyjadřuje, že se jim proti levákům hraje špatně. Ano – mají backhand na druhé straně; hra praváka proti levákovi se dá přirovnat ke hře proti zrcadlovému obrazu. Až na tento faktor ale leváci nemají pro hru žádnou výhodu ani nevýhodu; spekuluje se pouze o menší účinnosti řezaných dropů vzhledem k pravotočivému vinutí peříček na badmintonovém míčku. Výskyt leváků mezi badmintonisty by měl odpovídat výskytu v populaci, a v tomto kontextu je zajímavá statistika v diskusním fóru BadmintonCentral – hlasovalo 1521 hráčů, z nichž 1252 byli praváci (82 %) a 269 leváci (18 %) - zdálo by se tedy, že je leváků více...

Lin Dan a ti druzí
Mezi současnou světovou špičkou je skutečně poměrně velké procento leváků. Nejznámějším je pochopitelně Lin Dan, v čínské reprezentaci ale leváctví není ničím ojedinělým a v tomto případě může jít i o otázku preference vedení národního družstva. Každopádně i další vynikající singlista Bao Chunlai drží raketu v levé ruce, stejně tak člen elitní deblové dvojice Fu Haifeng. A leváci mají v čínské reprezentaci dlouhou tradici: na přelomu 80. a 90. let se o přední příčky a tituly mistrů světa prali hned dva - Zhao Jianhua a Yang Yang. První jmenovaný se stal mistrem světa v roce 1991, druhý vyhrál šampionát hned dvakrát za sebou v letech 1987 a 1989 – je tedy spolu s Lin Danem dosud jediným, komu se podařilo mistrovský titul obhájit.

Levákem je také držitel světového rekordu v rychlosti smeče: malajský deblista Tan Boon Heong vyslal míč v laboratorních podmínkách rychlostí neuvěřitelných 421 km/h a jeho výkon je součástí Guinessovy knihy rekordů. V levé ruce dál drží raketu vynikající malajský singlista Wong Choong Hann, Japonec Sho Sasaki, korejský hráč Lee Hyun Il, Thajec Tanongsak Saensomboonsuk, či hráči nejužší evropské špičky – Joachim Persson z Dánska a německá jednička Marc Zwiebler. A když se podíváme do evropské historie, nelze zapomenout dánské legendy Petera Rasmussena (mistr světa z roku 1997) a Poula-Erika Høyera Larsena, olympijského vítěze ve dvouhře na hrách v Athénách 1996...

Levačky? Vzácnost nad vzácnost
Výskyt levaček v ženské špičce je podstatně nižší než u mužů a zřejmě tak odpovídá i celkově nižšímu výskytu levaček ve společnosti. Několik málo příkladů se ale přece jen najde, a opět v první řadě mezi Číňankami – levou rukou hraje například Wang Xin, Zhu Jingjing, velmi dobrá singlistka Jiang Yanjiao (mistryně Asie z let 2007 a 8) a z nedávné minulosti například velká soupeřka Camilly Martin, levoruká Číňanka Dai Yun. Dvě levačky najdeme i v malajsijské reprezentaci, jde o deblistku Chin Eei Hui a mixérku Woon Khe Wei, levou rukou hrají i hongkongská reprezentantka Chau Hoi Wah a korejská mistryně ve dvouhře Bae Youn Joo. Z Evropanek je pak nejzářnějším příkladem nejlepší dánská deblistka Kamilla Rytter-Juhlová, další levačky už ale najdeme jen mezi talentovanými juniorkami – Carolina Marinová ze Španělska, Mette Poulsenová z Dánska a Fabienne Deprezová z Německa jsou všechny levačkami.

Čeští leváci: výjimka potvrzuje pravidlo
V domácí špičce mnoho leváků nenalezneme, výjimka ale potvrzuje pravidlo. V reprezentačním družstvu dospělých jsou hned dva: mistr republiky ve čtyřhře a vynikající párař Pavel Drančák a Tomáš Kopřiva, člen úspěšné bratrské deblové dvojice a zároveň singlista. Mezi domácí špičku určitě patří také Lukáš Zevl, který letos končí v juniorských kategoriích. Po dalších už je ale třeba pátrat detektivní lupou – levou hrají například plzeňský Jan Segeč, Václav Fridrich a Jaroslav Holeček z Kladna, Daniel Nigrin ze Spojů... a dál už musíme zabrousit až do žákovských kategorií (např. dvojka žebříčku U13, Jan Louda). Mezi ženami najdeme na druhém místě domácího žebříčku hořovickou levačku Dominiku Koukalovou – a dál už působí pátrání takřka beznadějně.

Badmintonová statistika potvrdila statistiku obecnou: ve světové i domácí špičce je více mužů-leváků než žen, a fakt, že jde o ty úplně nejlepší, potvrzuje i laickou teorii, že se pravákům proti levákům hraje hůře. Důležité je ale především, že dnes leváci nejsou terčem žádných předsudků a ač možná mnozí trenéři neradi řeší problémy "jak vměstnat praváky a leváky spolu na kurt," nikdo se je nesnaží násilím přeučit. Nic tedy nebrání, aby dali trochu jiný význam heslu: "Kupředu levá."

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [05.05.2010]

Diskuze k článku

23.09.2013 08:31
Ivo Vodička
K počtu leváků: ano, skutečně podle průzkumů je v populaci kolem 10 - 13% leváků, ale myšleno tím "čistých" leváků - do celkové statistiky musíte připočítat i sportovce laterálně méně, nebo dokonce nevyhraněné, z nichž někteří nakonec hrají levou a někteří pravou. Tuto skupinu tvoří až 20% populace. Když to takhle spočítáte, část nevyhraněných z různých důvodů sklouzne k leváctví, část k praváctví.
05.08.2014 16:55
Kylian Nedory
Hraji pravou i levou ( současně ) , jsem nevyhraněný a nebo obzvláště nadaný ? :)
22.08.2014 21:35
Ivo Vodička
Zajímavé, těžko říci - jste šikovný. Ale vážně, spousta lidí vykonává různé činnosti oběma rukama, u sportu je důležitá i vedoucí noha a z toho pak plynoucí příjemnější a jistější pohyb ve smyslu praváctví nebo leváctví. Zajímalo by mě, kterou rukou píšete, to totiž většinou dítě přivede k rozhodnutí při volbě ruky. Samozřejmě můžete být nevyhraněný (ambidextrie), což může být i nemusí být v životě výhodou. Jde o to, jak to člověk zvládá - někdy totiž se musíme rozhodovat rychle (např. věc padající ze stolu) a jakékoliv váhání, kterou rukou věc chytíme, může být osudná. Když ale hrajete raketou a přehazujete ji z ruky do ruky, může to samozřejmě protihráče fatálně rozhodit, pokud ovšem vám raketa při přehazování nevypadne z ruky. :)
26.08.2014 09:54
Kylian Nedory
Píši levou rukou a ta je i dominantní při sportu , pravou používám při forehandových úderech a smečích ( backhand mám pravačkou slabý ) , pravou jsem začal při sportu ( tenisu ) využívat jaksi samovolně už v dětství v situacích , kdy mi připadlo ji vhodnější použít . Jinak ji občas zapojuji u všech raketových sportů . tenis , pinec , squash a hlavně badec . Jinak jste ovšem správně poznamenal , že tím občas překvapím soupeře , zejména když mi vypadne raketa .
16.02.2016 19:54
Ivo Vodička
Ještě se vracím k počtu leváků a o možných výhodách leváků, kteří hrají proti pravákům - nechci a ani nemohu zpochybňovat statistiku o počtu leváků v badmintonu, která se uskutečnila hlasováním v \"BadmintonCentral\". Jen chci upozornit, že věrohodný průzkum musí být uskutečněn z dat, které vycházejí z tzv. \"uzavřeného statistického souboru\", což znamená, že jsou zkoumány osoby, které jsou nějakým způsobem prostorově, časově nebo jinak definovány (např. žáci školy, členové svazu, všichni účastníci soutěže apod.). Dobrovolné a neohraničené hlasování může podnítit více ty, kteří se v problému vidí a které to nenechá chladnými, a tak se zúčastní. V roce 2010 jsem si pro sebe dělal velký sčítací test o počtu leváků a praváků v tenise (ATP a WTA) a využil jsem údajů z www.tenisportal.cz, kde je u každého hráče uvedena ruka, kterou hraje. Musím popravdě říci, že mě prvotně nezajímalo, kolik hráčů v soutěži je L a P, ale jestli, když se hovoří o tom, že leváci mají výhodu při hře s praváky, se to projeví např. v tom, že by se tak leváci nějak kumulovali na předních místech soutěže. Jednoduchou metodou výpisu dvou údajů o tom, kdo je levák a na kterém místě v soutěži se umístil, jsem zjistil, že leváci jsou nakonec rozloženi poměrně pravidelně v celém sledovaném poli (v některých letech jsem to zkoumal do 300. místa, někde až do 400. místa pro kontrolu). Můj závěr je takový, že ve vysokých soutěžích nehraje vedoucí ruka roli a při hře na této úrovni není leváctví výhodou, a to ani jen hra levou rukou a ani některé předpokládané lepší vlastnosti leváků, jakou je např. lepši orientace v prostoru. Možné však je, že v nejnižších soutěžích může mít levák pro svou hru z levé pozice dočasnou výhodu, protože nezkušené praváky to může mást. Čím vyšší soutěž, lepší vyhranost spojená se zkušeností a výkony tento rozdíl smazává. Za 10 let mezi lety 2000 až 2009 bylo dohromady mužů a žen v soutěži do 300. místa 11,3% leváků (116 mužů a 87 žen). Jestli je v badmintonu situace stejná, to samozřejmě nevím, ale předpokládám, že vzhledem k příbuznosti obou sportů a podmínek hry, to bude obdobné. Graf rozložení leváků a praváků v obou soutěžích najdete v: http://dumy.cz/material/104492-levaci-a-levactvi-levak-a-sporty více o levácích na: www.levactvi.cz

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Točte zleva doprava: když do badmintonu vstoupí fyzika

Řadu technických informací hráči přejímají, aniž by nad nimi hlouběji přemýšleli. Něco dá selský rozum – a někdy se za zdánlivé banálním problémem skrývá složitá fyzika. Zamysleli jsme se nad pěti praktickými otázkami: proč má ...

Nejdelší výměna v historii dvouhry mužů: 108 úderů!

 Mistrovství světa přineslo mnoho napínavých zápasů, které rozhodovaly koncovky třetího setu. Ruku na srdce, měli byste po více než hodině hry na to zahrát výměnu čítající 108 úderů? Dvě minuty dlouhá výměna za stavu 20:18 ve ...

Mistrovství světa: kdo bude chybět?

Zdá se, že by na mistrovství světa měli startovat všichni nejlepší hráči. Není to ale tak docela pravda: stejně jako v minulých letech, i letos mnoho vyřadila zranění a také nominační kriteria. Titul tak neobhájí čínská singlista ...

Sudirman Cup: Česko – Peru 4:1

Závěrečné utkání skupiny Sudirman Cupu – mistrovství světa smíšených družstev – přineslo české reprezentaci druhé vítězství. Soupeři našich byli hráči Peru, české družstvo Jihoameričany porazilo 4:1.

Smíšená čtyřhra: parádní evropská disciplína

Zatímco v ostatních disciplínách jsou favority bez debat Asiaté, v mixu mohou na úspěch myslet také Evropané – ostatně Thomas Laybourn a Kamilla Rytter-Juhlová (Dánsko) dokonce obhajují loňský titul. O ten letošní se porvou s ...

Thomas Cup 2010: Čína porazila ve finále Indonésii 3:0

Zatímco finále Uber Cupu přineslo překvapení na úkor největšího favorita, ve finále Thomas Cupu Čína odehrála svou roli velkého favorita svědomitě. Za necelé tři hodiny porazila Indonésii 3:0 a stala se mistrem světa v soutěži ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS