Kraťas na síti zahrávaný křížem přes celou šířku kurtu může být mnohdy vítězným úderem. Naučte se od Petera Rasmussena, mistra světa ve dvouhře z roku 1997, jak jednoduše "převézt" své soupeře.
Na úvod připomeňme, že jsme téma křižného kraťasu na BadmintonWebu už rozebírali – bylo to v článku Dvojitá finta u sítě: blafuj jako Lee Jae Bok. Jak název napovídá, čínský trenér Lee Jae Bok v něm ukazoval spektakulární, ale docela náročnou fintu s dvojitým zatajeným úderem. Kdo se cítí na tuto "vyšší dívčí", může přeskočit na tento článek. Dnes si ale doplníme o něco jednodušší verzi: základní techniku pro kraťas křížem, matoucí soupeře "pouze" jedním způsobem a mnohem snazší na pochopení i zvládnutí.
Pro začátek, než se pustíte do nácviku křižných kraťasů, doporučujeme využít možnosti teoretické přípravy. Základem je článek Údery na síti v Teorii badmintonu zpracované Pepou Rubášem. S postupem, jaký byste měli při cvičení uplatnit, vám v obecném článku o úderech u sítě poradí okénko trenéra Michala Turoně.
Nyní už se ale podívejme, co doporučuje Peter Rasmussen - mistr světa ve dvouhře mužů z roku 1997. V instruktážním videu, které je dostupné ve verzi pro leváky (sám Peter je levák) i v invertované pro praváky, doporučuje nejprve přistupovat k síti stejně, jako byste chtěli zahrát kraťas po lajně – jen tak efektivně zmatete soupeře. Pro následné provedení kraťasu křížem je dobré nemít ruku k síti nataženou úplně kolmo (jakoby do šermířského výpadu), ale dostat blíže pásce i předloktí, čímž se zjednoduší následné zahrávání úderu.
Pohyb, který Peter ukazuje v první polovině videa, je stažení zápěstí směrem dolů. Hlava rakety přitom zůstává víceméně na stejném místě, mění se pouze úhel výpletu vůči míčku. Samotný úder je pak zahráván víceméně jen stiskem rakety v prstech (důležitý je palec a ukazováček). Důležité také je, aby celý pohyb nebyl příliš dlouhý a raketa se po odehrání míčku zastavila – to pomůže dosáhnout větší konzistence a přesnosti.
A teď už sledujte základní i invertovanou verzi videa na stránkách BadmintonLife.
Tři čtvrtě minuty dlouhý klip předvede parádní výměnu ze zápasu mezi Lee Chong Wei a Hansem Kristianem Vittinghusem. Dánský badmintonista vybírá neuvěřitelné míče, na závěr předvede i svůj smysl pro čestný boj.
All England: videa z finálových utkáníSledujte pětici videí z finálových utkání All England 2011. Uvidíte souboj velikánů Lin Dana a Lee Chong Wei, či dramatické finále čtyřhry mužů se šťastným koncem pro dánský pár Matthias Boe – Carsten Mogensen.
Atletický žebřík: tipy na odrazová cvičeníAtletický žebřík je pomůckou, jejíž využití prakticky nemá omezení. Přinášíme pětici videí s náměty na cvičení z produkce BadmintonCoach.cz - sledujte náměty na odrazová cvičení.
Backhandová smeč: nic není nemožnéSmečovat z backhandu se zdá mnoha hráčům nemožné, většině pak neobvyklé, neužitečné či příliš obtížné. Ale šedivá je teorie, zelený strom života – a badminton je pestrá hra plná možností. Podívejte se, s jakou lehkostí smečuje ze ...
China Open: videa z finálových utkáníSledujte videozáznam čtyř finálových utkání China Open Super Series: vedle tří čínských soubojů ve dvouhře mužů, dvouhře žen a smíšené čtyřhře můžete zhlédnout i vítězství korejského páru Lee Yong Dae – Jung Jae Sung ve čtyřhře ...
Chinese Taipei Grand Prix Gold: Korea vs. IndonésieNa tchajwanském mezinárodním mistrovství se prosadili především zástupci dvou zemí – Indonésané a Korejci spolu svedli většinu finálových soubojů, každá země se nakonec radovala ze dvou zlatých. Z Indonésie to byl Simon Santoso ve ...
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS