O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Jak vyplétat rakety

aneb Méně je někdy více

Máte novou raketu nebo vám právě prasknul výplet a nevíte, na kolik kilogramů si ji nechat vyplést? Poradíme vám! Zabrouzdejte s námi do tajů vyplétání.

Dobře vypletená raketa je pro každého badmintonistu naprosto zásadní. Můžete mít sebelepší raketu, ale pokud ji nebudete mít správně vypletenou, bude vám k ničemu. Mnozí se domnívají, že na čím více kilogramů si nechají raketu vyplést, tím lépe se jim bude hrát a budou smečovat jako Lin Dan. Opak ale bývá pravdou.

Nejlepší světoví hráči si sice rakety nechávají vyplétat až na 15kg, ale stačí jeden nepřesný zásah (např. v blízkosti rámu) a výplet praskne. Vlivem vysokého napětí strun může také v některých případech dojít k poškození rámu rakety. Tvrdší výplety vyžadují technickou vyspělost, neodpouští nepřesné zásahy, a proto se hodí pro zkušenější (a zejména závodní) hráče.

Na kolik kilogramů tedy máte vyplétat, pokud zrovna nejste hráč obrážející turnaje Super Series? Dobrým ukazatelem může být údaj přímo na vaší raketě, kde výrobce uvádí doporučené kilogramy pro vyplétání. Doporučujeme limit nepřekračovat, protože by mohlo dojít k poškození rámu rakety. 

Obecně však doporučujeme držet se tohoto návodu: 

Začátečníci/středně pokročilí: 16 – 21 lbs (cca 7 – 9,5 kg)

Čím menší napětí výpletu, tím větší sweet spot. (Pozn. sweet spot je místo ve středu vypletené plochy, kde při zasažení míčku dojde k nejlepšímu přenosu síly z rakety na míček a k lepšímu provedení úderu.) Měkčí výplet tedy dovolí i začátečníkovi odehrávat poměrně dobré údery. Jakmile však hráč zvládá základní techniku, doporučujeme přidat kilogramy.

Středně pokročilí/pokročilí: 21 – 27 lbs (cca 9,5 – 12 kg)

Lepší hráči dělají při zásahu míče méně chyb a zasahují jej lépe, proto nepotřebují tak velký sweet spot. Tvrdší výplet jim dovolí odehrávat míče s větší přesností i rychlostí.

Profesionální hráči: 28 lbs + (12,7 kg a více)

Díky častému tréninku mají profesionální hráči naprostou kontrolu nad místem zásahu a mohou si tedy dovolit vyplétat na více kg, což jim dovolí hrát s maximální rychlostí, přesností i razancí. Takový výplet ale vyžaduje maximální hráčskou preciznost a má menší životnost, a tak můžete vidět, jak světoví hráči během zápasu prasknou i tři výplety. 

Největší světové turnaje sponzorované značkou Yonex nabízí svým hráčům servis přímo v hale, a tak se Yonex Stringing Team (tým vyplétačů na fotce) většinou nezastaví po celou dobu konání turnaje a stará se o to, aby měli hráči vždy perfektně vypleteno. 

Doporučit:


Autor: administrátor [08.06.2017]

Diskuze k článku

16.06.2017 14:07
Jiří Gwuźdź
Chtělo by to doplnit informace k pružnosti výpletů a vlivu na vypletení. Díky.

Vložit nový příspěvek do diskuze
Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS