Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V závěrečné části vám doporučíme vhodný postup při výběru rakety.
První díl seriálu - Technické parametry rakety, druhý díl - Herní styl a zkušenosti.
Průvodce vznikl ve spolupráci se SportObchod.cz a garance Mgr. Michala Turoně - trenéra roku 2009 a trenéra národní reprezentace juniorů ČR.
Než vyrazíte do obchodu nebo do hlubin internetových katalogů, vytvořte si nejprve představu, jaký typ rakety budete shánět a kolik peněz hodláte do nákupu investovat.
Prvním kriteriem pro výběr rakety bude určitě míra vaší herní pokročilosti: sami zhodnoťte, zda jste spíše začátečník, mírně pokročilý, středně pokročilý či závodní hráč podle toho, jak dlouho hrajete, jak často trénujete, a jak zvládáte úderovou techniku.
Pro výběr vhodné rakety je důležitá také analýza herního stylu. Měli byste se zařadit do některé ze tří základních kategorií – útočného stylu hry s převahou razantních úderů, všestranného stylu se střídáním obrany i útoku, či obranného stylu s technickými údery.
Pokročilí a závodní hráči by se měli rozhodnout, zda chtějí raketu spíše tužší nebo pružnější, vyváženou do hlavy, do držátka nebo na střed, lehčí či těžší. Jednoduchým vodítkem může být předchozí model: pokud jste byli s předchozími raketami spokojeni, hledejte nové s podobnými vlastnostmi, pokud ne, rozmyslete se, který parametr byste chtěli změnit.
Druhým krokem při výběru rakety bude hledání vyhovujícího modelu. U začátečníků a rekreačních hráčů je jedním z významných kriterií cena: lze tedy projít nabídku internetových a kamenných obchodů a využít například nějaké akce. Pouze je třeba si ohlídat, aby šlo o raketu z moderního materiálu, dostatečně lehkou a spíše pružnější.
Důležitý je pochopitelně i design rakety – nezapomeňte, že raketa bude vaším společníkem na kurtech po řadu dalších měsíců, a měla by se vám tedy líbit ;-)
Pokročilým a závodním hráčům doporučujeme nejprve zúžit výběr raket na několik modelů s preferovanými vlastnostmi. Teprve pak byste měli uvažovat nad designem, cenou a dalšími okolnostmi nákupu.
Je-li to možné, doporučujeme rakety nejprve otestovat: vypůjčit si např. testovací sadu nebo využít některé z testovacích akcí, pořádaných distributory. Při testování byste si měli s raketou vyzkoušet všechny základní údery, jak technické (kraťasy, dropy), tak silové (smeče, klíry) a sledovat své dojmy z rychlosti rakety, razance úderů a kontroly při útočné a obranné hře.
Při samotném nákupu doporučujeme držet se ověřených distributorů a internetových obchodů. Samozřejmě byste měli hledat co nejvýhodnější nabídky, ale pozor na případné falzifikáty. Na stránkách firem jako Yonex najdete návod, jak falešné rakety rozpoznat.
Začátečníkům a dětem bude stačit jedna raketa, ale pokud hrajete častěji a účastníte se například amatérských turnajů, (a pochopitelně umožňuje-li vám to finanční situace) doporučujeme pořídit si dvě stejné rakety.
Oceníte je při prasknutí výpletu během hry a stejně tak v situaci, kdy je příliš zapocená omotávka rukojeti. Vždy máte k dispozici plnohodnotnou náhradu. Stejné rakety pak doporučujeme za účelem stejného průběžného zatěžování výpletu obou raket příležitostně střídat.
Důležité je také, abyste se po nákupu o své nové rakety správně starali. Aby byla vaše raketa vždy optimálně připravena pro hru, kontrolujte pravidelně kvalitu a napnutí výpletu, poškození průchodek (plastových tunýlků, které vystýlají otvory v rámu rakety určené k protažení výpletu) a stav omotávky (gripu).
Povolený výplet výrazně zhoršuje kvalitu hry, snižuje cit hráče při odehrání míčku a přesnost úderu. Pokud je výplet již povolený, vyplatí se nečekat na jeho prasknutí, ale vyměnit jej za nový. Poškozená průchodka špatně brání oděru struny výpletu o rám rakety, což často vede ke zbytečnému prasknutí výpletu.
Badmintonová raketa, především její rám a výplet, jsou citlivé zejména na teplotní výkyvy okolí. Teplem se materiál roztahuje, což může vést k deformacím rámu.
Při nízkých teplotách až mrazu rám rakety křehne. Proto nikdy zbytečně raketu nevystavujte přímému slunci ani mrazu. Oproti squashovým a tenisovým raketám je badmintonová raketa velmi křehká – snadno praskne při úderu o tvrdý předmět, typicky raketu spoluhráče ve čtyřhře, úderem o síť nebo o další předměty v přeplněné tašce.
Dbejte na to, abyste raketu co nejméně otloukali. Noste ji v dostatečně prostorném obalu nebo tašce určené pro přenos raket. Rámy s příměsí hliníku jsou náchylné k deformacím hlavy. Rámy obsahující grafit jsou křehké a snadno se poruší trhlinou. Obojí poškození znehodnocují raketu, výrazně mění její herní vlastnosti a znemožňují vyplést raketu s požadovaným vypnutím výpletu.
Pokud byla raketa před použitím vystavena nižším teplotám, je vhodné ji krátkou dobu nechat vytemperovat na teplotu místnosti, kde bude používána. Po každé hře je vhodné nechat raketu (především její rukojeť, která během i krátké hry dokáže absorbovat velké množství vlhkosti a potu) důkladně a pozvolně oschnout a teprve poté ji uložit do obalu.
Doufáme, že vám naše tři články pomohly odpovědět na základní otázky týkající se základních parametrů raket a postupu při jejich výběru. Neváhejte se na nás obrátit s dalšími dotazy v diskusi, či konzultovat svůj výběr s pracovníky sportovních obchodů či badmintonovými odborníky. A ať už si vyberete jakkoli, přejeme vám, abyste měli ze svých nových raket radost a dobrý pocit ze hry.
Voltric - takový název nese nová série raket, kterou představila firma Yonex. K dispozici jsou podrobné informace o raketě Yonex Voltric 70. Jak funguje technologie, která má zajistit zároveň mimořádnou sílu úderu i kontrolu?
Yonex Voltric 70: temná útočná super-zbraňTestovací tým BadmintonWebu zhodnotil novinku ze stáje firmy Yonex: Voltric 70 je nenápadná raketa s tmavým designem, která ale díky technologickým novinkám přináší parádní útočnou sílu a zároveň velmi dobrou kontrolu.
Yonex NanoSpeed 9900: raketa pro deblové hračičkyVětšina nových raket podporuje především agresivní, útočný styl. Ale co badmintonisté – technici a "psi obranáři" – mají s čím hrát? Odpovědí může být raketa Yonex NanoSpeed 9900, poslední model řady, která se snaží dosáhnout ...
Yonex NanoSpeed 850: univerzální raketa "pro každého"Vedle špičkových modelů profesionálních raket se náš tým podíval i na levnější rakety, které mohou posloužit začátečníkům i mírně pokročilým. Předností Yonex NanoSpeed 850 je zejména její univerzálnost.
Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými ...
Yonex ArcSaber 10: nejlepší volba do útoku!Testovací tým BadmintonWebu se podíval na zoubek raketě, s níž hrají Peter Gade, Taufik Hidayat nebo Matthias Boe. A Yonex ArcSaber 10 si vedl přímo výborně: testující jej označili jako raketu s nejlepší kontrolou útočných úderů z ...
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS