Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. Ve druhé části se zaměříme na rozdělení raket podle stylu hry a stupně pokročilosti hráčů.
V prvním dílu návodu, jak si vybrat vhodnou raketu, jsme probrali základní technické parametry. Nyní se podíváme na jiný druh faktorů, které výběr ovlivňují, a to jsou herní zkušenosti a preferovaný styl badmintonu. Jiná raketa se bude hodit začátečníkovi a závodnímu hráči, jinou raketu si vybere razantní útočník a jinou rozvážný technik.
Průvodce vznikl ve spolupráci se SportObchod.cz a garance Mgr. Michala Turoně - trenéra roku 2009 a trenéra národní reprezentace juniorů ČR.
Na začátek škály pokročilosti můžeme umístit malé děti. Pro ně se vyrábějí zkrácené rakety, často nazývané např. "junior" (například Yonex Muscle Power MP-2 Junior) – tyto rakety mohou dobře posloužit pro seznámení s badmintonem a první krůčky, ale skutečně jen velmi malým dětem: kratší raketa je pro ně pohodlnější, protože je jednak lehčí, jednak nehrozí, že by s ní při spodních úderech bouchaly do země.
V nabídce sportovních obchodů pak najdeme rakety pro začátečníky, mírně pokročilé a rekreační hráče. Obvykle jsou levnější než profesionální modely a mohou být zcela dostačující a leckdy i vhodnější volbou než drahé profi modely.
Pro začátečníky se obecně hodí spíše rakety pružnější, dětem je vhodné pořídit raketu lehčí, u juniorů může hrát roli také výdrž materiálu – častěji raketou zavadí o zem nebo se srazí se spoluhráčem atp. Do kategorie začátečníků patří ti, kteří začínají s badmintonem, příležitostní, rekreační hráči, kteří hrají badminton velmi málo, například 1-2x měsíčně.
Jako středně pokročilé hráče označují výrobci ty, kteří již hrají pravidelně a mají zvládnutou základní úderovou techniku od podání přes dropy, smeče, či drivy až ke klírům, ale nadále se v badmintonu zdokonalují.
Škála raket pro středně pokročilé hráče je velmi široká, doporučit nelze jen extrémně tuhé modely či rakety s užším tvarem hlavy.
Pokročilí a závodní hráči stojí na vrcholu hierarchie. Špičkové modely výrobců se přizpůsobují přáním hráčů světové špičky, rakety pro pokročilé jsou určeny těm, kdo aktivně hrají badminton, mají zvládnutou výborně úderovou techniku a obvykle jsou členy oddílů a zúčastňují se amatérských či profesionálních turnajů a soutěží.
V popisu raket často nalezneme doporučení herního stylu, pro nějž se především hodí. V zásadě lze rozlišit tři základní herní styly – útočný, všestranný a obranný/technický.
Útočný styl hry charakterizují zejména krátké výměny plné prudkých, polovysokých míčů. Ve hře se hojně užívá klamavých úderů a rychlých dropů, hra je razantní a silová. Hráč se snaží trestat každou chybu soupeře smečí a zakončuje nekompromisně výměny.
Všestranný styl hry se projevuje kombinací všech typů úderů s podobnou četností. Během hry je využita celá plocha kurtu, obrana střídavě přechází do útoku, je užíváno technických míčků a dropů. Odpovědí na soupeřovu chybu je často rychlé zakončení výměny.
Obranný styl hry spočívá ve kvalitách hráče, odehrát dobře i velmi obtížné míčky a vracet je tak, že znemožnil další soupeřův útok. Častými údery jsou vysoké míčky (obranné loby) dopadající k zadní čáře soupeřovy strany kurtu a zahrání krátkých obranných míčků, jako odpověď na smeč soupeře. Čistě obranný styl dnes ve hře najdeme málokdy, ale do této kategorie lze zařadit i technickou, "vyčkávací" hru s využitím příležitostí k přechodu do útoku.
Vhodnost rakety pro určitý herní styl je dána kombinací několika vlastností rakety, především tuhostí, vyvážením, tvarem a tloušťkou rámu; doporučeným napnutím a typem výpletu a hmotností rakety.
Tyto vlastnosti jsou kombinovány v rámci téhož typu rakety u jednotlivých modelů různě a proto je výběr vhodného modelu podle stylu hry často problematický.
Je vhodné nespoléhat jen na označení výrobce a zvláště pokročilým a závodním hráčům se doporučuje otestovat několik raket a zjistit svou preferenci tuhosti/pružnosti, vyvážení a dalších parametrů.
V závěrečné části článku o výběru rakety vám nabídneme konkrétní návod, jak postupovat.
Nejlepší hráči světa by vás pravděpodobně porazili i starou Alfou nebo celodřevěnou raketou s výpletem jako síťka na motýly – jsou totiž úžasně fyzicky, technicky i takticky připraveni. Vliv rakety na jejich výkon je přesto ...
Yonex Voltric: nová řada raket s novou technologiíVoltric - takový název nese nová série raket, kterou představila firma Yonex. K dispozici jsou podrobné informace o raketě Yonex Voltric 70. Jak funguje technologie, která má zajistit zároveň mimořádnou sílu úderu i kontrolu?
Jak se vyrábí badmintonové raketyDobrá raketa vám vítězství v zápase nezajistí – může ale hodně pomoci. Na to, jak se během let proměnilo vybavení špičkových hráčů, se zaměřil pořad čínské televize. Sledujte, jak se vyrábí moderní rakety a jak vznikají péřové ...
Jak si vybrat badmintonovou raketu: technické parametryVánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V první části se dozvíte něco o významu ...
Jak si vybrat raketu: praktický postupVánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V závěrečné části vám doporučíme vhodný ...
Yonex Voltric 70: temná útočná super-zbraňTestovací tým BadmintonWebu zhodnotil novinku ze stáje firmy Yonex: Voltric 70 je nenápadná raketa s tmavým designem, která ale díky technologickým novinkám přináší parádní útočnou sílu a zároveň velmi dobrou kontrolu.
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS