Sledujete badmintonové přenosy stanice Astro SuperSport? Pak si jistě vybavíte výrazný hlas anglické komentátorky Gillian Clarkové. Někdejší vynikající deblová hráčka a 145násobná reprezentantka své země je dnes v podstatě "hlasem badmintonu". Zjistěte, jak vnímá změny v pravidlech, vývoj badmintonu a ty největší světové turnaje.
Gillian Margaret Clarková se narodila 2. září 1961, badmintonu se aktivně věnuje už odmalička. Poprvé reprezentovala krátce po svých 20. narozeninách, v roce 1982 už byla oporou Anglie na Hrách Commonwealthu, kde získala s Karen Beckmanovou stříbro ve čtyřhře. V celém průběhu 80. a na začátku 90. let patřila mezi stálice anglické reprezentace a mezi její největší úspěchy patří tři tituly mistryně Evropy ve čtyřhře (1982, 84 a 86), jeden v mixu (88) a dvě bronzové medaile z mistrovství světa (1983 v deblu, 1993 v mixu).
Když se ohlédnete za svou aktivní hráčskou kariérou, co považujete za svůj největší úspěch? Zřejmě to budou evropské a světové medaile...
Samozřejmě, medailové úspěchy na mistrovství světa a Evropy byly velké momenty, ale já měla především neuvěřitelné štěstí, že byla moje kariéra tak dlouhá a mohla jsem se zúčastnit tolika velkých turnajů. Je prakticky nemožné vyzdvihnout konkrétní výsledek, když každý sám o sobě znamenal tolik... Nicméně: jsem doopravdy pyšná, že jsem mohla reprezentovat svou zemi 145x, což je anglický rekord mezi všemi sportovci v individuálních sportech.
Lidé často sčítají klady a zápory – co vám badmintonová kariéra dala a co naopak vzala?
Badminton mi dal příležitost jít za svým snem. Získala jsem toho tolik – a ze své perspektivy nemám pocit, že bych o cokoli přišla. Lidé mluví o tom, jaké oběti musí sportovci dělat, aby byli úspěšní, ale podle mého názoru to není tak úplně pravda. Já to nevnímám jako oběti, ale jako volby. Já si vybrala, že svůj život zasvětím hráčské kariéře, místo abych pokračovala ve vzdělávání s perspektivou, že si zajistím dobře placenou profesi a pracovní místo – a téhle volby jsem nelitovala ani na minutu.
Kdy jste ukončila hráčskou kariéru, a kdy se stala komentátorkou? Bylo to okamžité rozhodnutí typu "dobře, příští rok už nebudu hrát na All England, radši nastoupím do televize," nebo byla cesta k práci, kterou dnes děláte, delší?
Jako hráčka jsem skončila v roce 1994 poté, co jsem vyhrála dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili na Hrách Commonwealthu. Už předtím jsem občas komentovala, ale tahle práce neměla žádný vliv na moje rozhodnutí skončit. Po pravdě jsem tehdy ani nevěděla o žádných příležitostech živit se komentováním. Měla jsem ale štěstí, že v roce 1995 podepsala IBF (dnes BWF, mezinárodní badmintonová organizace – pozn. red.) pětiletou smlouvu s televizní stanicí Star Sports a IMG, což zajistilo širší pokrytí zejména v Asii, a mě oslovili, abych pro ně pracovala. A od té doby komentuji...
Živíte se pouze komentováním badmintonu? V poslední době se vysílá velké množství turnajů, Super Series, mistrovství světa, olympijské hry, Thomas/Uber Cup a mnoho dalších...
Není to moje jediná práce, ale je to moje hlavní zaměstnání. Také jsem komentovala tenis, ale není sporu o tom, že komentování badmintonu je pro mě na prvním místě. Kromě toho pracuji jako motivační řečník a v současné době píšu knihu.
Jaké jsou vaše vztahy s hráči? Jdete třeba po zápase za Peterem Gadem a řeknete mu: "Petere, dneska jsi hrál teda hroznou tužku," nebo je to spíš: "Dobrý den, pane Gade, byl byste tak laskav a podělil se o dojmy z překvapivé porážky?"
Mám štěstí, že mě všichni hráči znají a zdá se, že si se mnou rádi popovídají. Ovšem je jen málo příležitostí s nimi mluvit bezprostředně po zápase, protože já často pokračuji komentováním dalšího zápasu. Také jako bývalá hráčka vím, že hráči jsou sice ochotni poskytnout pozápasové rozhovory, ale zároveň jim musíte dát čas, aby se vyrovnali s porážkou nebo připravili na další zápas. Já rozumím tomu, co hráči potřebují, a možná to je důvod, proč s nimi mám tak dobré vztahy.
Kdo je podle vašeho názoru nejlepší v útoku, obraně, kdo z hráčů má nejlepší kondici...?
Jsem velkým fandou všech dobrých badmintonistů a není sporu o tom, že všichni špičkoví hráči mají výjimečné údery či schopnosti. Všichni jsou ale tak dobří ve všech ohledech, že je velice těžké říci, kdo má nejlepší forehand, backhand a tak podobně. Krom toho, k mé práci patří, že bych měla zůstat nestranná a komentovat z neutrálního pohledu!
Na některých turnajích by vás hráči mohli klidně slyšet komentovat – stalo se vám někdy něco takového?
To by se mohlo stát jen v Evropě, protože v Asii davy hlasitých fanoušků zabraňují hráčům slyšet můj komentář. Ve skutečnosti, kdybych neměla na uších sluchátka, neslyšela bych se v tom prostředí ani sama, tak hlasitý je křik fanoušků! Zatím mi nikdo neříkal, že by mě při hře slyšel, ale protože mi většina hráčů říká, že se jim můj komentář líbí, myslím, že by to ani nebyl problém...
Která místa a turnaje máte nejraději? Je to All England pro svou tradici, či asijské turnaje pro jejich výjimečnou atmosféru?
Samozřejmě považuji All England za výjimečný turnaj jak pro jeho historii, tak pro to, že jde o velký turnaj v mé domovské zemi. Jsem přesvědčena, že většina sportovců ve všech sportech považuje možnost soutěžit před vlastními fanoušky za něco výjimečného, a proto jsem měla All England vždycky ráda. Na druhou stranu, atmosféra na vrcholných asijských turnajích, tu musíte zažít, abyste uvěřili: je to absolutně neuvěřitelné a skvělé, ať už jste hráč, nebo jen divák.
Co říkáte nedávným změnám v pravidlech? Preferujete starý systém počítání se ztrátami, pětisetový systém do 7, anebo aktuální beze ztrát? Jaké jsou další velké změny v badmintonu od doby, kdy jste byla aktivní hráčkou?
Kromě změn v pravidlech je asi největší změnou zvýšený zájem televizních společností a větší mediální viditelnost badmintonu. K pravidlům – myslím, že je škoda, že nebyl nynější systém během zkušebního období otestován také na nejvyšší úrovni, protože nejsem přesvědčena, že sety do 21 beze ztrát řeší problémy starého systému na 2 vítězné sety do 15.
Myslíte si, že se koncept Super Series osvědčil? Jak se vám líbí novinka v podobě premiérových turnajů a Korea Open s prize money 1,2 milionu dolarů?
Super Series jsou rozhodně skvělý koncept, všechny velké sporty mají svou elitní sérii turnajů či soutěží. Podobně jako v golfu či v tenisu, myslím, že je dobré mít i v badmintonu své "Grand Slamy" nebo "Majors" – proto je dobře, že teď budou mít badmintonisté své "Premier" turnaje. A zvýšení prize money je nejen dlouho očekávané a skvělé pro hráče samotné, ale zároveň pomůže i propagaci našeho sportu. Mohlo by to lidi předsvědčit, aby náš sport brali vážněji, ne jen jako chudého příbuzného tenisu.
Kdo myslíte, že letos vyhraje světový šampionát? Můžeme doufat i v evropského vítěze? A mají šanci Angličané?
Jistě že mají evropští hráči šanci – vždyť Dánsko má úřadující mistry světa ve smíšené čtyřhře a také vítěze All England ve čtyřhře mužů. Forma anglických hráčů v posledních turnajích nebyla taková, jakou bychom si přáli, ale Nathan Robertson nebo Anthony Clark mají rádi velké turnaje a často na nich hrají velmi dobře...
Znáte nějaké české hráče, a pokud ano, jak je hodnotíte?
Sledovala jsem oba vaše olympioniky, Petra Koukala a Kristinu Ludíkovou, a oba na mě udělali dobrý dojem. Jsou dobře kondičně připraveni a mají velmi bojovného ducha. Oběma by asi prospěla co nejčastější mezinárodní konfrontace.
Máte nějaké své "hlášky"? Řekl bych, že vedle intonace jsou pro vás typické větičky jako "He is so positive," "What a shot," či slůvka "Well, …" a "Ubelievable."
Myslím, že některé výrazy a slovní spojení opravdu používám často, ale nepřemýšlím o nich jako o nějakých svých "hláškách". Když komentuji, snažím se neplánovat, co řeknu, myslím, že je důležité reagovat na to, co se děje na kurtu. Snažím se být v komentáři spontánní a také doufám, že moje láska k badmintonu se v něm projeví.
Vybavíte si nějaké vtipné přeřeknutí, které se vám stalo? Jak se třeba vypořádáváte s obtížnými asijskými (například thajskými) jmény?
Ano... mnoho... ale rozhodně se k žádnému nepřiznám! Každopádně často mluvím s hráči, abych se dozvěděla, jaká je správná výslovnost jejich jmen, a ta obtížná si zkouším, dokud je neumím správně.
Jaké jsou vaše aktuální plány? Můžeme se těšit na váš komentáž z londýnské olympiády v roce 2012?
O složení týmu komentátorů pro olympijské hry v Londýně 2012 se bude rozhodovat až za dlouhou dobu, ale doufám, že se stanu jeho součástí. Svou práci mám ráda, a proto doufám, že se s mým komentářem budete setkávat ještě mnoho let.
Špičkový dánský deblista Lars Paaske ukončil letos mezinárodní kariéru. Mistr světa z roku 2003, čtyřnásobný vítěz Denmark Open a někdejší světa jednička ve čtyřhře mužů si povídal s redaktorem BadmintonWebu o své kariéře – a ...
Zuzana Pavelková: „Asijské trénování je opakem toho dánského.“Vyzpovídali jsme českou reprezentantku Zuzanu Pavelkovou. Kmenová hráčka přerovského klubu absolvovala v minulosti tréninky v Malajsii, nyní se připravuje v dánském Odense. Jaké jsou rozdíly mezi dánským a asijským badmintonem?
Adam Mendrek: "Výsledek z MS je pro mě nejcennější v kariéře."Vynikající výsledky v posledních týdnech vynesly Adama Mendreka na 5. místo světového juniorského žebříčku a třetí místo v evropském pořadí. Krátce před odjezdem na tréninkový kemp v Číně jsme vyzpovídali vítěze MMČR juniorů a ...
Lucie Černá: „Ráda bych pronikla do světové stovky.“Vítězka dvouhry dívek na MMJ ČR v Orlové a naše juniorská jednička Lucie Černá hodnotila pro BadmintonWeb své výsledky na circuitových turnajích, juniorské MS v Japonsku a svěřila se i se svými plány do budoucna.
Sudhakar Reddy Gujjula: "Čeští hráči by měli zlepšit kondici."Vedle stručné zprávy o mosteckém mezinárodním soustředění přinášíme ještě rozhovor s jeho hlavní hvězdou, indickým trenérem Sudhakarem Reddym, který pracuje s hráči juniorské reprezentace této asijské velmoci.
Jan Fröhlich: „Cíl číslo jedna jsou olympijské hry.“V časovém presu a během cest do exotických destinací k mezinárodním mistrovstvím Nového Zélandu, Peru či naposledy Maroka jsme zastihli Jana Fröhlicha. Český reprezentant, který dlouhodobě působí ve Švýcarsku, v rozhovoru ...
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS