O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Finty v tréninku: trojitá porce překvapivých úderů

Fintičky a triky patří do arzenálu každého pokročilého badmintonisty. Jak na ně radí hráči SK Prosek Praha a trenér Tomáš Krajča v seriálu Finty v tréninku. Na trojici nových videí z produkce BadmintonCoach.cz najdete triky z přední části kurtu, užitečné při příjmu podání, ale i během samotné hry.

Kraťas křížem -> lob po čáře z backhandu

Při provedení zatajeného lobu po čáře z backhandu je třeba velmi dlouho signalizovat odlišný úder. Hráč se blíží k síti s univerzální přípravou rakety jako na backhandový kraťas. Těsně před okamžikem odehrání míče následuje falešný úder – klesnutí zápěstím směrem dolů, které vytvoří “háček” v podobě náznaku křížového kraťasu. Pohybem zápěstí směrem dolů se backhandová strana výpletu natočí tak, že je právě odehrání křížem nejpravděpodobnější variantou. Následuje pohyb podél sítě, při kterém ale míček propadne nalevo vedle rakety (u praváka).

Falešný úder následuje skutečné odehrání – velmi rychlý návrat rakety pod míč a odehrání stiskem do zadní části kurtu. Lob po čáře z backhandu následuje opětovné dotažení rakety podél sítě, které už není nezbytně nutnou součástí úderu, ale znesnadňuje odhalení toho, co se skutečně s míčkem stalo, a může pomoci ještě více zmást soupeře. Při odehrání lobu pak nevadí, když nejde o zcela čistý úder, může obsahovat i dílčí seknutí (pozor ale na úplný spodní slice – ten by míček v letu hodně zabrzdil).

Spodní backhandový slice

Spodní backhandový slice je možné použít jak z příjmu podání, tak i ze hry při nahrávce do přední části kurtu. Vhodným držením rakety pro tento úder je palcové, s palcem opřeným o nejširší stranu držátka rakety. Protože řada soupeřů se více či méně vědomě orientuje podle pohybu těla a dráhy rakety, je třeba, aby po celou dobu úderu hráč signalizoval odehrání směrem doleva (u praváka) – to přesněji řečeno znamená pohyb rakety vedený směrem zprava doleva víceméně rovnoběžně se sítí a jen mírně vpřed, a obdobný pohyb paže a ramene.

Samotný zásah míčku není čistým odehráním pouze přes korkovou základnu, ale seknutí šikmo přes míč, kdy výplet rakety přejede i přes peří. Pro odehrání do zadní části kurtu je potřeba poměrně velký stisk i rychlý švih rakety, protože velká část síly se při nečistém zásahu vytratí. Pro ty, kterým zásah spodním seknutím na začátku nepůjde, je vhodnou pomůckou snaha trefit míček levou postranní částí rámu hlavy rakety (přitom backhandová strana výpletu je otevřená směrem k síti).

Forehandový lob z příjmu

Dnešní třetí fintička patří mezi ty, které vyžadují dvojitý pohyb rakety a také dvojí stisk a uvolnění držení rakety. Hráč se nejprve k míčku přibližuje z pravé strany (u praváka), pozice výpletu vůči míčku naznačuje rozehrání do levého předního rohu. Krátce před kontaktem se ale pohyb rakety proti míčku zastaví a následuje mírné stažení celé paže dozadu a vytočení rakety v prstech a pomocí zápěstí tak, aby forehandová strana výpletu směřovala doprava. Následuje druhý stisk a skutečný zásah míčku, který je pomocí prstů odehrán do pravého zadního rohu. O něco snadnější použití této fintičky je při příjmu z levé strany (opět platí u praváků), ale samozřejmě ji lze využít i zprava. Důležité pro její absolutní úspěch je provést falešný pohyb až těsně před míčkem – dříve by nedošlo k potřebnému zmatení soupeře. Velmi pak pomáhá i využití těla, kdy pohyb trupu, ramene hrací ruky a také pohled signalizují odehrání do místa, kam by letěl naznačovaný úder.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [20.08.2014]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Bojuj jako Vittinghus: skvělá výměna z All England

Tři čtvrtě minuty dlouhý klip předvede parádní výměnu ze zápasu mezi Lee Chong Wei a Hansem Kristianem Vittinghusem. Dánský badmintonista vybírá neuvěřitelné míče, na závěr předvede i svůj smysl pro čestný boj.

All England: videa z finálových utkání

Sledujte pětici videí z finálových utkání All England 2011. Uvidíte souboj velikánů Lin Dana a Lee Chong Wei, či dramatické finále čtyřhry mužů se šťastným koncem pro dánský pár Matthias Boe – Carsten Mogensen.

Atletický žebřík: tipy na odrazová cvičení

Atletický žebřík je pomůckou, jejíž využití prakticky nemá omezení. Přinášíme pětici videí s náměty na cvičení z produkce BadmintonCoach.cz - sledujte náměty na odrazová cvičení.

Badmintonový camp v Letňanech: singlová sobota, deblová neděle

BadmintonCoach a VAŠE LIGA vás srdečně zvou na další termín pravidelných campů s Tomášem Krajčou. 13.-14. června proběhne v Letňanech v prostorách Sportcentra Praha badmintonový camp zaměřený na dvouhry i párové disciplíny.

Badmintonový camp v Letňanech: 26. září

BadmintonCoach a VAŠE LIGA zvou všechny amatérské hráče na další z pravidelných campů pod vedením trenéra Tomáše Krajči. Koná se v sobotu 26. září v tělocvičně Sportcentrum Praha – Letňany. Camp nabídne pět tréninkových hodin ...

China Open: videa z finálových utkání

Sledujte videozáznam čtyř finálových utkání China Open Super Series: vedle tří čínských soubojů ve dvouhře mužů, dvouhře žen a smíšené čtyřhře můžete zhlédnout i vítězství korejského páru Lee Yong Dae – Jung Jae Sung ve čtyřhře ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS