V badmintonu se dopingová odhalení dosud neobjevovala. O to větší šok způsobilo rozhodnutí BWF zastavit závodní činnost Zhou Mi z Hongkongu. Ve vzorku odebraném špičkové asijské singlistce byl nalezen zakázaný clenbuterol.
Badminton byl až donedávna vnímán jako výjimečně čistý sport. Zástupci BWF nyní hovoří o tom, že jde o první dopingový trest v historii. V minulosti se BWF zabývala případem malajsijského hráče Sairola Amara Ayoba - u něj byl jako pozitivní označek vzorek A, federace reagovala dvouměsíčním zákazem činnosti. Ayob požádal o prozkoumání vzorku B. Zatímco vzorek A obsahoval zakázaný dexamethason, vzorek B prošel kontrolou jako negativní, a tak se Ayob vyhnul hrozbě dvouletého trestu.
Zhou Mi, jednatřicetiletá hráčka z Hongkongu, je na tom hůře: BWF už vyřkla verdikt dvouletého zákazu startu v mezinárodních soutěžích. Jde o přísný trest, který ji připraví mimo jiné o olympijské hry v Londýně 2012 a může znamenat konec její kariéry na světové scéně: vracet se ve třiatřiceti na turnaje Super Series nebude jednoduché.
Clenbuterol, který byl nalezen v jejím vzorku odebraném na Singapore Open Super Series, je užíván astmatiky, zakázán je pro svůj efekt zvětšení aerobní kapacity, stimulací centrální nervové soustavy a zvýšení krevního tlaku a přenosu kyslíku. Zhou Mi vysvětluje původ stimulantu ve svém vzorku tím, že před turnajem užila čínský lék proti horečce. "Nevzala jsem si ho, abych zlepšila svou hru. Byla jsem jen nemocná, potřebovala si vzít lék a nevěděla jsem, že tenhle konkrétní čínský lék obsahuje zakázané prostředky," vysvětlila hráčka ve svém prohlášení. "Nevzala jsem si ho záměrně a nejlepší důkaz je, že jsem prohrála v prvním kole na Singapore i Indonesia Open," přidává ještě.
BWF ale pravděpodobně toto její vyjádření ani odvolání podané hongkongským badmintonovým svazem neobměkčí. Zástupce světové badmintonové organizace Thomas Lund případ komentoval: "Vysílá silnou zprávu všem špičkovým hráčům, že si mají dávat pozor, jaké látky jsou zakázané a jaké jsou důsledky jejich užití – ať už vědomě nebo z nepozornosti."
Zhou Mi nepomáhá ani fakt, že na formuláři dopingové kontroly nepřiznala, že by brala jakékoli léky nebo doplňky stravy v sedmi dnech před testem – a špatný výkon v turnaji lze jen stěží brát jako nějaký "důkaz čistoty".
Ať už v jejím případě došlo k pozitivnímu výsledku dopingového testu jakkoli, musí to být varování pro všechny badmintonisty, a to nejen na špičkové světové úrovni: také hráči v domácích soutěžích organizovaných Českým badmintonovým svazem mohou být testováni a měli by tak být pozorní při užívání léků či doplňků stravy. Potřebné informace – seznam zakázaných látek, dokumenty, průběh dopingové kontroly a další – najdou na stránkách Antidopingového výboru ČR.
Někdejší světová jednička Lee Chong Wei zná definitivní verdikt v dopingové kauze, která se rozpoutala po loňském světovém šampionátu. Trest na osm měsíců znamená, že může od 1. května opět vstoupit do mezinárodních soutěží a ...
Lee Chong Wei dopoval, potvrdila analýza B-vzorkuTragická zpráva zasáhla celý badmintonový svět. Jednička světového žebříčku, Lee Chong Wei, neprošel během MS v Kodani dopingovým testem. Zakázané steroidy potvrdila i analýza B-vzorku. Lee by mohl čelit zákazu kariéry až na dva ...
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS