O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Badminton pro handicapované: zatím ticho po pěšině

Badminton je sportem otevřeným pro všechny – včetně handicapovaných. Ty v zahraničí sdružuje organizace I.B.A.D., která nabízí modifikace pravidel badmintonu pro vozíčkáře. Ve 28 zemích světa mohou handicapovaní sportovci soutěžit v badmintonových turnajích na národní i mezinárodní úrovni. Česká republika mezi nimi zatím není, ale to se může s trochou dobré vůle brzy změnit...

2007: oťukávaná, která neskončila úspěchem

Hlavní iniciátorkou rozšíření badmintonu pro handicapované je u nás Halka Bitmanová. Lékařka a členka oddílu Sokol Meteor Praha Radotín narazila poprvé na badmintonisty-vozíčkáře na turnaji v anglickém Birminghamu, soutěž handicapovaných probíhala souběžně s mezinárodním turnajem juniorů. "Tehdy mě napadlo, proč by se badminton na vozíku nemohl provozovat  i u nás, a začala jsem si přes internet zjišťovat, jak se vlastně hraje," popisovala v roce 2007 v rozhovoru pro server Handisport.cz.

Redakce Handisportu byla bohužel jediná, která na snahy Halky Bitmanové reagovala: e-maily rozeslané na různé organizace postižených sportovců zůstaly bez odezvy a sešlo tak i ze snahy předvést badminton handicapovaných na 48. mistrovství České republiky dospělých. Přitom se podařilo získat podporu předsedy badmintonového svazu a pro zájemce z řad handicapovaných sportovců bylo připraveno trenérské zázemí – věnovala by se jim přímo Halka Bitmanová se svým starším synem Martinem, studentem speciální pedagogiky.

Současnost: problémy, ale ne neřešitelné

Současný stav je v zásadě podobný tomu před třemi lety. Základní problém spočívá v nezájmu sportovců, který ale může být vyvolán prostou neinformovaností: projekt badmintonu pro handicapované nezaštítil Český badmintonový svaz a myšlenka trénovat badminton s vozíčkáři tak nemá prakticky žádnou propagaci. Ticho po pěšině – tak by se dal popsat i vztah k tenisovému svazu a svazu handicapovaných tenistů, kterým byla myšlenka prezentována. Přitom díky I.B.A.D. (mezinárodní asociace badmintonu handicapovaných) už máme k dispozici upravená pravidla. Ta myslí na různé druhy postižení: vzhledem k jeho závažnosti je upravena výška sítě i velikost hřiště, záleží také na tom, zda jde o lidi na vozíku, s amputovanou končetinou či spastiky – tam přichází na řadu speciální upevnění rakety v rukou.

"Až teď před měsícem našel můj rozhovor jeden člověk z Ostravy, který je vozíčkař, hraje přes léto tenis a v zimě by rád zkusil i badminton," prozradila Halka Bitmanová pro BadmintonWeb. V hlavě má stále rámcový projekt, k jehož realizaci by možná stačila jen trochu dobré vůle na straně svazu – i sportovců samotných. Dílčí problémy, jako je absence bezbariérového přístupu do řady tělocvičen, by pak už rozhodně nebyly nepřekonatelné.

Závěrem nezbývá než si přát, aby se našli další zájemci o badminton z řad handicapovaných, podpora pro projekt Halky Bitmanové – a Česká republika se tak zařadila mezi země, kde si badminton mohou zahrát opravdu všichni. A pokud mezi handicapované sportovce patříte, nebo máte někoho ve svém okolí, neváhejte o sobě dát vědět, třeba skrze BadmintonWeb.cz v diskusi pod tímto článkem.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [04.06.2010]

Diskuze k článku

23.09.2012 17:53
Kateřina Dušková
Jestli stále platí Vaše nabídka, ozvěte se mi prosím na mail: katerina.duskova@entrum.cz. Loni s kolegou jsme začali zkoušet badminton s našimi žáky Obchodní akademie pro tělesně postižené Janské Lázně.
08.06.2010 22:16
Pavel z Ostravy
Držím všem palce!!!
19.03.2014 21:51
halka
Prosím pokud byste věděl o někom na vozíku nebo s jiným psotížením ,kdo by měl chut začít s badmintonem, ozvěte se mi Halka Bitmanová halka@seznam.cz
11.02.2016 14:56
Lukáš
Ahoj Halko, až se to trošku rozjede, dej vědět, po iks letech jsem vytáhnul rakety ze skříně a vždycky je období, kdy se dostaví "druhá míza", noha nenoha. Držim palce! Lukáš Novák (looki@seznam.cz)

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Žebříček oddílů podle práce s mládeží: s náskokem vede Astra

Český badmintonový svaz zveřejnil žebříček oddílů podle úspěšnosti jejich práce s mládeží. Ten slouží především k rozdělení dotace pro dvacítku nejlepších klubů, ale zároveň umožňuje získat přehled o tom, kdo má nejlepší juniory a ...

Yonex & Sportobchod finále play-off extraligy smíšených družstev 2011

Extraliga se blíží svému finále: o víkendu 9.-10. dubna se v tělocvičně ZŠ Vinoř utkají čtyři nejlepší týmy o mistrovský titul. Stane se vítězem Brno, Benátky, Meteor nebo Dobruška? Přijďte se podívat na bitvu o pohár mistrů ČR!

Vítězi extraligy se v dramatickém finále play-off staly Benátky nad Jizerou

Finálový turnaj extraligy smíšených družstev nabídl dramatické a vyrovnané souboje čtyř předních českých týmů. Z titulu se radují Benátky nad Jizerou, které ve finále porazily Brno-Jehnice poměrem 5:3.

Videozáznam utkání: Benátky – Meteor A 6:2

Sledujte videozáznam extraligového utkání mezi družstvy BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou a Sokol Meteor Praha Radotín A. Benátečtí dokázali v domácím prostředí zvítězit 6:2. Videopřenos realizovala společnost TVCOM.

Top 20: suverénně nejlepší mládež má Astra Praha

Český badmintonový svaz letos opět rozděluje dotaci na talentovanou mládež mezi kluby úspěšně pracující s juniorskými hráči. V pořadí nejlepších dvaceti oddílů největší bodový zisk zaznamenala Astra Praha před Sokolem Klimkovice a ...

Tipujte na extraligu: víkendové kolo 30.11.-1.2.

O víkendu proběhne další kolo Compo Praha Extraligy smíšených družstev dospělých. Šlágrem kola bude zápas mezi Brnem a Jehnicemi, dále můžeme čekat velké množství zápasů, jež rohodnou o postupujících do play-off.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS